Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
20/04/2023 - 14:45

Nowy Sącz: dla kogo miejsca w nowym Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym?

W grudniu tego roku, według planów władz miasta swoje podwoje ma otworzyć Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ul. Nawojowskiej w Nowym Sączu. To zupełnie nowy obiekt, w którym będą świadczone usługi opiekuńczo-wytchnieniowe.

Budowa nowej placówki przy ul. Nawojowskiej trwa. Pierwsze osoby, które będą chciały skorzystać z usług Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego powinny trafić do niego pod koniec tego roku. 

- Z usług medyczno-opiekuńczych świadczonych przez tę placówkę będą mogły skorzystać tylko osoby dorosłe z Nowego Sącza – mówi Małgorzata Kuśmierkiewicz, dyrektor Wydziału Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta w Nowym Sączu. – Dzięki otwarciu tej placówki zostanie stworzona możliwość pobytu dziennego oraz całodobowego na czas konieczny do odbycia rehabilitacji ruchowej, psychicznej, społecznej.

Docelowo z tego centrum ma korzystać dwadzieścia osób (szesnaście, osób, które będą korzystały z opieki dziennej – od godz. 8 do 16, zaś cztery osoby z opieki całodobowej, w tym jedna osoba będzie korzystała z opieki całodobowej – wytchnieniowej).

Jakie osoby będą mogły skorzystać z tej placówki?

Osoby posiadające orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (np. ruchowej, czy psychicznej). Mówimy też o osobach, które takiej opieki potrzebują z racji podeszłego wieku.

- Mówiąc obrazowo do tej placówki będą trafiali na przykład pacjenci (w tym także leżący) po rozległym zawale serca. Takie osoby, by mogły funkcjonować samodzielnie w środowisku wymagają dłuższej rehabilitacji ruchowej, psychicznej, logopedycznej. Tutaj będą mogli też trafiać pacjenci, którzy przeszli rozległy udar mózgu. Takie osoby, u których niepełnosprawność będzie, po przebytej chorobie, znaczna, będą mogły korzystać z opieki całodobowej i taka rehabilitacja, polegająca na usprawnianiu pacjenta będzie dłuższa nawet do trzech miesięcy, a w szczególnych uzasadnionych przypadkach do pół roku.

- Mówiąc o wsparciu dziennym odciążymy także opiekunów, zajmujących się osobami z taką czy inną niepełnosprawnością. Opiekunowie, zajmujący się na co dzień kimś bliskim będą mogli przekazać podopiecznego na osiem godzin pod opiekę personelu tejże placówki. W tym czasie opiekunowie będą mogli odpocząć, załatwić pilną sprawę w urzędzie, iść na zakupy – dodaje dyrektor Wydziału Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Jak nam powiedziała szefowa tego wydziału, to miasto będzie zapewniało osobom, korzystającym z opieki dziennej transport do placówki oraz wyżywienie.

Jakie warunki trzeba będzie spełnić, by starać się o miejsce w tej placówce?

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu