Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 22 października. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
25/03/2020 - 21:35

Nowy Sącz: dezynfekcja przystanków, ławek, miejsc ogólnodostępnych. Od kiedy?

W wielu miastach w Polsce, w związku z pandemią dezynfekowane są miejsca ogólnodostępne czyli między innymi przystanki, ławki, chodniki, w miejscach przy których zatrzymują się autobusy. W naszym regionie taką dezynfekcję przeprowadza już gmina Stary Sącz. W Nowym Sączu będzie ona prowadzona od jutra. Na ulicach miasta pojawią się służby w specjalnej odzieży ochronnej.

Gmina Stary Sącz prowadzi taką dezynfekcję od ubiegłej środy.

- Są dezynfekowane przystanki autobusowe i chodniki wokół nich, bo tam zazwyczaj zbierają się ludzie – mówi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza. – Spryskujemy specjalnym środkiem ławki, pochwyty. W budynku Urzędu Miasta i Gminy dezynfekowane są między innymi klamki, poręcze.

Oprócz Starego Sącza dezynfekcja jest przeprowadzana w Barcicach i Gołkowicach.

- Akcja odbywa się codziennie – dodaje burmistrz Lelek. – Zastanawiamy się, czy nie prowadzić takich działań dwa razy dziennie. Dezynfekcję przeprowadzają pracownicy naszego Zakładu Gospodarki Komunalnej.

W Nowym Sączu taka dezynfekcja będzie prowadzona, jak nas zapewnił wiceprezydent Artur Bochenek, od jutra. Wczoraj w tej sprawie interpelację do prezydenta Ludomira Handzla wysłał radny Maciej Rogóż (klub PiS – Wybieram Nowy Sącz).

- Zwracam się do Pana Prezydenta o podjęcie pilnych działań w zakresie dezynfekcji miejsc ogólnodostępnych, w celu zwiększenia bezpieczeństwa dla mieszkańców….Sąsiednie samorządy, jak choćby Stary Sącz, podjęły się dezynfekcji miejsc ogólnodostępnych….Co więcej, akcję dezynfekcji ulic podjęły również inne miasta, jak chociażby Kraków czy Zawiercie. Doceniam działania profilaktyczne z zakresu przeciwdziałania epidemii wirusa SARS-CoV-2, podjęte przez spółki komunalne, m.in. MPK. Uważam jednak, że władze miasta z własnej inicjatywy powinny rozszerzyć zakres działań profilaktycznych poprzez dezynfekcję chodników, przystanków autobusowych, przejść dla pieszych, parkingów i parkomatów, ulic, ławek – szczególnie powierzchni, z których styczność mogą mieć mieszkańcy – napisał w interpelacji radny Rogóż.

Zapytaliśmy wiceprezydenta Artura Bochenka, czy władze miasta zdecydują się na taki krok?

- Radny się spóźnił – wyjaśnia wiceprezydent Bochenek. – Działania w tym względzie podjęliśmy już w ubiegłym tygodniu. Musieliśmy sprowadzić przemysłowe środki dezynfekujące na bazie alkoholu. Już są w Nowym Sączu i od dzisiaj rozpoczynamy dezynfekcję. Będziemy dezynfekować przystanki autobusowe, ławki, miejsca publiczne bardziej uczęszczane.

Pracownicy, którzy będą przeprowadzali dezynfekcję będą ubrani oczywiście odpowiednie uniformy ochronne i maski.

- Środek dezynfekujący będzie rozpylany z rozpylaczy. Pragnę uspokoić sądeczan, że te działania mają na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa – dodaje wiceprezydent. – Także od wielu dni są odkażane wnętrza autobusów komunikacji miejskiej.

Za dezynfekcję miejsc ogólnodostępnych odpowiedzialne są trzy jednostki: Wydział Zarządzania Kryzysowego, Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Nowym Sączu oraz Miejski Zarząd Dróg. Dezynfekcją będą się zajmowały firmy odpowiedzialne za utrzymanie czystości w mieście.

Dzisiaj Nowy Sącz zamówił dodatkowo 200 kg przemysłowych środków dezynfekujących.

[email protected], fot. Urząd Miasta w Starym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)