Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
26/06/2018 - 10:25

Nowy Sącz: Dąbrówka uhonorowała swojego społecznika

Można? Można! Mieszkańcy osiedla Dąbrówka zakasali rękawy i dopięli swego. Sami, z własnej woli, w czynie społecznym wybudowali boisko do siatkówki plażowej. W centrum osiedla powstał także plac rekreacyjny, a przy nim parking.

Wybudowany plac rekreacyjny przy ul. Orła Białego otrzymał imię Stanisława Janisza, niestrudzonego społecznika, który bardzo angażował się w życie tamtejszej społeczności. Na takiego patrona zgodziła się Rada Miasta Nowego Sącza.

Profesjonalny plac zabaw został zrealizowany, dzięki zwycięstwu osiedla Dąbrówka w Budżecie Obywatelskim. Także brukowany parking udało się urządzić dzięki temu, że wspomniany projekt zwyciężył w Budżecie Obywatelskim na 2018 rok.

Miejscu do rekreacji będzie patronował Stanisław Janisz. Tablicę pamiątkową z jego imieniem poświęcił ks. Józef Janas, proboszcz tamtejszej parafii, a odsłonił ją Wojciech Piech, wiceprezydent Nowego Sącza. Wiceprezydent otworzył również wybudowane w czynie społecznym boisko do siatkówki plażowej.

Kim był Stanisław Janisz?

Był mieszkańcem i niestrudzonym społecznikiem działającym na osiedlu Dąbrówka. Jego mottem życiowym było stwierdzenie: „Nie dla poklasku, lecz dla pożytku ludzkiego„. Ten napis został wyryty na tablicy z jego imieniem.

Od 1973 r. do 1991 r. był pierwszym przewodniczącym Komitetu Osiedlowego. Inicjował wiele społecznych inicjatyw. Zachęcał ludzi do angażowania się w prace na rzecz osiedla. To dzięki jego społecznikowskiemu zacięciu wybudowano wtedy na osiedlu wiele dróg asfaltowych. Dąbrówka została zgazyfikowana, uregulowano potoki przepływające przez osiedle, które podczas powodzi wyrządzały ogromne szkody. Mieszkańcy mogli cieszyć się infrastrukturą – korzystać z wodociągów i kanalizacji. Wymieniono uliczne oświetlenie na nowoczesne.

Stanisław Janisz zadbał o to, aby nazwy ulic miały historyczny charakter: Mieszka, Chrobrego, Zyndrama, Wita Stwosza. Bohaterów Orła Białego.

Działał na rzecz dzieci i młodzieży. Przez długie lata kierował komitetem rodzicielskim przy Szkole Podstawowej nr 9 w Nowym Sączu. W latach 80-tych XX wieku był  współzałożycielem TKKF Dąbrówka -  pierwszego stowarzyszenia działającego na osiedlu. Dzisiejsze stowarzyszenie TKKF Dąbrówka zostało reaktywowane w 2011 roku. Jest ono kontynuatorem tradycji i działań podjętych przez Towarzystwo z lat 80 i 90.

[email protected], Fot. arch. Zarządu osiedla Dąbrówka.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020