Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
04/10/2019 - 06:15

Nowy Sącz: Czy to ratunkowa „wędka”, by uniknąć podwyżek cen wody [FILM]

Brak dopłat miasta do taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków spędza sen z powiek władzom miasta, radnym i mieszkańcom. Prezydent Ludomir Handzel podczas wczorajszego Walnego Zgromadzenia Wspólników spółki Sądeckie Wodociągi, w której miasto Nowy Sącz też jest udziałowcem, przedstawił plan, jak uniknąć podwyżek cen za wodę i odprowadzanie ścieków.

Dopłat miasta do taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków nie ma od 1 września. Przypomnijmy, że tą niekorzystną uchwałę podjęła w sierpniu rada miasta.

Obecnie obowiązuje dla mieszkańców Nowego Sącza pełna stawka taryfowa wynosząca 16,53 zł (brutto) za jeden metr sześć wody i ścieków komunalnych. Przed podjęciem uchwały o rezygnacji z dopłat do taryfy mieszkańcy płacili 11,29 złotych (brutto) za metr sześć wody i ścieków. 

Warto też wspomnieć, że wysokość taryfy nie uległa zmianie. Jest taka, jak dotychczas, za wyjątkiem tego, że całą stawkę, nie mając dopłat, pokrywają mieszkańcy.

Przypomnimy też, że kilka tygodni temu miasto obcięło subwencje dla Sądeckich Wodociągów o ponad 3 mln zł. Dzięki subwencji ceny wody i ścieków nie rosły w mieście od kilku lat. W odpowiedzi spółka Sądeckie Wodociągi poinformowała, że mieszkańcy będą płacili pełną taryfę.

Podczas wtorkowej nadzwyczajnej sesji rady miasta prezydent Ludomir Handzel wspomniał, że zwrócił się do Sądeckich Wodociągów o zwołanie Walnego Zgromadzenia Wspólników spółki, bo zamierza przedstawić propozycję rozwiązania, dzięki któremu byłaby możliwość przywrócenia dopłat miasta do taryfy.

Czytaj też Udziałowcy Sądeckich Wodociągów kontra prezydent Handzel. To już wojna? 

Do spotkania prezydenta Handzla z Zarządem spółki i jej wspólnikami doszło wczoraj. Spotkanie, jak zaznaczył prezydent Handzel doszło z jego inicjatywy. Gospodarz miasta przedstawił zarządowi Sądeckich Wodociągów i akcjonariuszom spółki propozycje, która według władz miasta umożliwi obniżenie cen dostawy wody i odbioru ścieków.

- Tym narzędziem ma być utworzenie kapitału rezerwowego w spółce i przesunięcie tam 3 mln złotych z kapitału zapasowego – mówił prezydent Ludomir Handzel na zwołanej wczoraj konferencji prasowej. – Zarządowi spółki, jak również jej wspólnikom przekazałem odpowiedni projekt uchwały.

Prezydent napomknął, że podczas Walnego Zgromadzenia Wspólników wywiązała się dyskusja.

- Cieszę się, że wszyscy, którzy brali udział w tym spotkaniu potwierdzili, że zależy nam na rozwoju spółki, a także, że chcemy, aby dostawy wody i odbiór ścieków były niezagrożone. Wszyscy zgodzili się też z moim zdaniem, że bardzo ważna jest również cena świadczonych usług. Po tym posiadacze większościowego pakietu przegłosowali miasto Nowy Sącz i zarządzili przerwę w obradach po to, aby mogli się zaznajomić z przedstawionym projektem uchwały i go dogłębnie przeanalizować.

Według prezydenta utworzenie kapitału rezerwowego jest bardzo dobrym narzędziem dla zarządu spółki.

- Przed wejściem w życie umowy inwestycyjnej zostało zgromadzonych trzynaście milionów złotych kapitału zapasowego spółki – dodał prezydent. – Można z tego kapitału spokojnie skorzystać, aby obniżyć cenę za dostawę wody i odprowadzanie ścieków.

Gospodarz miasta powołał się także na opinię prawną prof. Bartosza Rakoczego z Torunia, który, jak przytoczył, wyraźnie w niej stwierdza, że taryfa wskazuje maksymalną cenę, którą spółka może pobierać za dostawę wody i odbiór ścieków.

- Nie jest to cena sztywna, tylko cena maksymalna, a więc spółka Sądeckie Wodociągi może pobierać niższe opłaty od mieszkańców Nowego Sącza, ale także całego regionu sądeckiego – zaznaczył podczas briefingu prasowego gospodarz miasta. - Pokazałem ścieżkę rozwiązania problemu, wytłumaczyłem zebranym wspólnikom oraz zarządowi, jakie są nasze intencje. Mam nadzieję, że po dogłębnych analizach i rozmowie sprawa zakończy się pozytywnie.

Czym zakończyło się wczorajsze spotkanie?

Zaplanowano już kolejne z udziałem Zarządu spółki i udziałowców. Data została wyznaczona na 25 października. Wtedy zebranie zostanie wznowione. Wspólnicy dali sobie czas, aby przedstawić ostateczne stanowisko w sprawie propozycji prezydenta.

Podczas konferencji w ratuszu dziennikarze pytali między innymi, dlaczego wcześniej, czyli z pewnym wyprzedzeniem, wspólnicy spółki Sądeckie Wodociągi nie mogli zapoznać się z projektem uchwały o utworzeniu kapitału rezerwowego.

- Projekt stosownej uchwały został przygotowany kilka dni temu – odparł prezydent.  – Dzisiaj go rozdałem podczas spotkania. Przeczytaliśmy i przedyskutowaliśmy projekt. Wracamy do tematu za kilka, albo kilkanaście dni.

[email protected], fot. IM, film: Krzysztof Stachura.







Dziękujemy za przesłanie błędu