Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
12/04/2021 - 19:25

Nowy Sącz: czy na Rynku Maślanym można sprzedawać drób i jajka?

- Czy na Rynku Maślanym można sprzedawać drób i jajka? - z tym pytaniem pukają sądeczanie do Wydziału Komunalnego i Sądeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Nowym Sącz w ślad za wykryciem kolejnego ogniska ptasiej grypy w pobliskim Mystkowie w gminie Kamionka Wielka.

Nowy Sącz: czy na Rynku Maślanym można sprzedawać drób i jajka?

Zobacz też: Tu obowiązuje zakaz sprzedaży jajek i drobiu! Wszystkiemu winna ptasia grypa

W Starym Sączu, na Końskim Targu już jakiś czas temu – po stwierdzeniu ogniska ptasiej grypy w Krasnem Potockim w gminie Chełmiec wprowadzono – na razie bezterminowo – zakaz sprzedaży jajek, drobiu żywego i ubitego z terenów objętych strefą zapowietrzoną i zagrożoną.

W Starym Sączu w strefie zagrożonej były wtedy trzy sołectwa: Mostki, Gołkowice Dolne i Gołkowice Dolne a burmistrz Jacek Lelek podkreślał, że to działanie czysto prewencyjne.

A my przypomnijmy, że w myśl przepisów strefa zapowietrzona obejmuje tereny w promieniu 3 km od wystąpienia ogniska ptasiej grypy, a strefa zagrożona z kolei obszar w promieniu kolejnych 10 km.
Już po wykryciu kolejnego ogniska choroby drobiu w Biczycach na liście miejscowości w obszarze zagrożonym znalazł się też Nowy Sącz.

Zobacz też: Musieli wybić kolejne kury! Ptasia grypa zaatakowała teraz Mystków

Na domiar złego miasto to jest też w obszarze zagrożonym, który wytyczany jest właśnie po wykryciu choroby w Mystkowie – tym razem na terenie Kamionki Wielkiej.

Tym samym wszyscy, którzy sprzedają drób i jajka i je kupują na tutejszym Rynku Maślanym cały czas czekają na informację, czy i tu zostaną wprowadzone ograniczenia podobne do tych w Starym Sączu. Jednak jak dziś usłyszeliśmy dziś w Sądeckim Towarzystwie Budownictwa Społecznego, który administruje tym targowiskiem, na tę chwilę nie ma jeszcze żadnej decyzji na temat wprowadzenia i tutaj podobnego zakazu.

O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco. Przypomnijmy przy okazji, że wszystkie decyzje o wprowadzeniu samych stref jak i pozostałe związane z ptasim pomorem są w rękach wojewody. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: archiwum sądeczanin.info – IMA)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020