Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
13/06/2018 - 19:00

Nowy Sącz: Czy to kolejna niespodzianka na dawnym dziedzińcu zamkowym? [ZDJĘCIA

W parku okalającym ruiny sądeckiego zamku rozpoczęła się właśnie budowa siłowni „pod chmurką”. Zajmie ona część dawnego placu zamkowego. Kilka dni temu z tego miejsca wykopano dobrze zachowany fragment portalu okiennego z sądeckiego zamku, albo z jednego z budynków, które go otaczały, a dzisiaj ten teren odkrył najprawdopodobniej kolejną niespodziankę.

Łyżka koparki, która pracowała na miejscu wytyczonym pod siłownię zaczęła ściągać ziemię, a w niej  duże, ciężkie kamienie. Potem zahaczyła o jakiś fragment kamiennej, struktury.

Czyżby były to fragmenty fundamentów, albo jakiegoś muru?

Na miejscu obecny był Bartłomiej Urbański, archeolog z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, który z uwagą obserwował jak postępują prace na dawnym dziedzińcu zamkowym.  Sądecki archeolog nie chciał jeszcze wypowiadać się, na co tak faktycznie natrafiła łyżka koparki. Kamienie układające się w jeden ciąg muszą zostać odczyszczone i wstępnie zbadane.

Zobacz także: Nowy Sącz: Wbili w ziemię łopatę i ich oczom ukazał się...

- Niczego nie przesądzam – mówi Bartłomiej Urbański. – Trzeba pamiętać, że jest to dawny dziedziniec zamkowy i siłą rzeczy można się spodziewać, że tej zabytkowej substancji może być  naprawdę sporo. Niewykluczone, że na dziedzińcu mogą znajdować się fundamenty jakiegoś obiektu, a my nie posiadamy na ten temat żadnych informacji ikonograficznych czy fotograficznych. Badaczom, historykom i archeologom znana jest bryła i układ sądeckiego zamku z XIX i XX wieku. Koparka, i owszem odsłoniła fragment jakiejś kamiennej struktury. Na razie trudno mi określić czy mamy tutaj do czynienia z fundamentem jakiegoś budynku czy też jest to rumowisko kamieni z odgruzowywania ruin zamku. Konieczne są bardziej szczegółowe badania.

Kilkaset metrów dalej na rozkopanym terenie sądecki archeolog natrafił również na wystające z ziemi i leżące bardzo blisko siebie prostokątne bloki.

[email protected], Fot. IM.

Czy to kolejna niespodzianka na dziedzińcu zamkowym?

Czy to kolejna niespodzianka na dziedzińcu zamkowym?
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach