Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
10/06/2021 - 14:40

Nowy Sącz: co z biletami na Imieniny Miasta? Dyskusja na sesji

Imieniny miasta Nowego Sącza zbliżają się dużymi krokami. W tym roku, po rocznej przerwie, związanej z pandemią impreza ma odbywać się nie na rynku, ale w Parku Strzeleckim. Za wstęp na koncerty w amfiteatrze trzeba będzie jednak wnieść opłatę. Pozostałe imprezy towarzyszące będą darmowe.

Tegoroczne Imieniny Miasta zgodnie z planem mają odbyć się w Parku Strzeleckim. Impreza ta, jeśli chodzi o wszystkie dotychczasowe edycje, była organizowana z funduszy przeznaczonych na promocję miasta. W latach ubiegłych na wszystkie organizowane w ramach tego święta imprezy, wstęp był wolny.

Niestety w tym roku miasto nie może sięgnąć do tej puli, bo, zgodnie z decyzją rady na promocję nie ma pieniędzy. W związku z tym pojawił się problem z finansowaniem imprezy.

I do tej kwestii, w formie prośby do prezydenta miasta Ludomira Handzla nawiązał podczas wtorkowej sesji radny Józef Hojnor (klub Koalicja Obywatelska). Stało się to w punkcie, gdy rada przeszła do debaty nad projektem dotyczącym ustalenia zasady korzystania i udostępniania Amfiteatru w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu.

Radny Hojnor nie przypuszczał nawet, że jego prośba skierowana do gospodarza miasta wywoła długą, bardzo ożywioną dyskusję radnych w kwestii, jak stwierdził „problemu finansowego związanego z organizacją imienin miasta”.

- W czasie obrad komisji rewizyjnej został ujawniony problem finansowy związany z organizacją imienin miasta. Chodzi dokładnie o organizację występów muzycznych na terenie Parku Strzeleckiego. Na szczęście na komisji rewizyjnej udało się uzyskać konsensus, co do pewnych rozwiązań. Dobrze byłoby, żeby na imieniny miasta Nowego Sącza zaproszeni mieszkańcy nie musieli ponosić opłat z tego tytułu. Dobrym zwyczajem jest, aby zapraszany gość na imieniny nie musiał płacić za herbatę czy kawę - mówił radny Józef Hojnor.

Ten samorządowiec zaproponował, aby radni rozważyli możliwość stworzenia projektu uchwały, na mocy którego na ten cel miałaby zostać przeznaczona konkretna kwota.

No i  zaczęło się. W sukurs radnemu Hojnorowi przyszedł także radny Krzysztof Ziaja, który powiedział, że w tym roku budżet na promocję miasta wynosi zero złotych.

Przypomniał, że imieniny miasta były zawsze finansowane z tych środków.

- W tym momencie stało się tak, że nie ma możliwości organizacji imprezy dla mieszkańców nieodpłatnie. Podzielam głos radnego Józefa Hojnora. Jest on cenny w dyskusji. Uważam, że Rada Miasta powinna się zreflektować i iść w tym kierunku, aby mieszkańcy mogli nieodpłatnie uczestniczyć w atrakcjach, które prezydent miasta chciałby przygotować dla mieszkańców.

Do dyskusji włączyła się radna Teresa Cabała (klub PiS Wybieram Nowy Sącz), która potwierdziła, że faktycznie ten temat został wywołany podczas posiedzenia komisji rewizyjnej.

- Został on wywołany w związku z wypowiedzią do radia RDN dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury – mówiła podczas ostatniej sesji radna Cabała. – Dokładnie zacytuję tę wypowiedź: „z racji tego, że Rada Miasta zaopiniowała negatywnie przyznanie budżetu na promocję miasta – w tej chwili wynosi on zero złotych – nie mamy szans zorganizować koncertów za darmo. Liczymy, że hojność i frekwencja sądeczan wspomoże nasze działania” – wyjaśnia… (wypowiedź dla RDN Nowy Sącz).

Radna Teresa Cabała zapytała z jakich pieniędzy są finansowane wszystkie banery, które co rusz pojawiają się w mieście. Zapewniała, że wie, ile kosztuje jeden taki baner.

- To jest promocja pana prezydenta – dodała radna. – Z jakich środków jest to finansowane, kto mi odpowie wreszcie na to pytanie?

- Nawiązując do wypowiedzi radnego Józefa Hojnora uważam, że my, jako Rada Miasta, a tym bardziej przewodnicząca, która nas reprezentuje powinniśmy wyjść z inicjatywą, aby wstęp na uroczystości imienin miasta były bezpłatne – dodał radny Tadeusz Gajdosz. – Nareszcie mamy wyczekiwany amfiteatr w Nowym Sączu. Mieszkańcy cieszą się z tego obiektu. Ja też wnioskuję o to, aby razem wypracować inicjatywę, by ten wstęp był bezpłatny dla mieszkańców Nowego Sącza.

Przewodniczący komisji kultury, sztuki i współpracy z miastami partnerskimi radny Leszek Zegzda zabierając głos w tej sprawie wyjaśnił, że jest po rozmowie z prezydentem miasta i plan jest taki, aby bilet na imieniny miasta dla sądeczan był w cenie 1 złotego. Zaznaczył też, że w związku z tym, że mamy jeszcze pandemię to liczba osób, które mogą przebywać w amfiteatrze jest ograniczona.

Miejscami można było odnieść wrażenie, że dyskusja nad ustaleniem zasady korzystania i udostępniania Amfiteatru w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu toczyła się, jakby dwutorowo, raczej z naciskiem na to planowane w początkach lipca Imieniny Miasta. Dlatego  głos w tej sprawie zabrał również prezydent miasta Ludomir Handzel.

- Bilety będą w cenie jednego złotego dla mieszkańców Nowego Sącza – powiedział prezydent Ludomir Handzel. – To jest ważne ze względów bezpieczeństwa. Amfiteatr ma trzy tysiące miejsc i w normalnej sytuacji tyle biletów można byłoby rozprowadzić, ale teraz mamy problem covidowy.

Gospodarz miasta powiedział, że najłatwiej byłoby zrezygnować z organizacji tej imprezy, ale, jak stwierdził mieszkańcy miasta łaknął kontaktu. Widać to w weekendy spacerując po mieście.

- Bramy Parku Strzeleckiego są otwarte. Gdyby na ten teren weszło 10 tysięcy osób, to kto miałby odpowiadać za ich bezpieczeństwo i zachowanie rygorów?- zaznaczył

Jak dodał gospodarz miasta w amfiteatrze będzie możliwość zajęcia co trzeciego miejsca na widowni.

- Ten symboliczny bilet spowoduje, że będziemy w stanie policzyć wchodzące osoby i zadbać o ich bezpieczeństwo. Deklaruje, że zapłacę ze swojego wynagrodzenia za bilet dla każdej osoby, która z taką prośbą się do mnie zgłosi- powiedział.

Zapowiedział również, że w pozostałych imprezach plenerowych, które towarzyszyć będą wydarzeniu udział będzie bezpłatny.

Zapytaliśmy o szczegóły związane z opłatami za bilety wstępu do amfiteatru w Parku Strzeleckim wiceprezydent Magdalenę Majkę.

- Osoby posiadające kartę nowosądeczanina, które w systemie on-line kupią bilet będą go mogły nabyć za 1 złotych na sobotni koncert zespołu „Wilki”. Za taką samą cenę będzie do nabycia bilet na koncert niedzielny tzw. „sądecki” dla posiadaczy KN – tłumaczy wiceprezydent.

Współorganizatorem Imienin Miasta jest Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu.

- MOK wyszedł z propozycją zorganizowania na Imieniny Miasta koncertu  bardzo popularnego popularnego Tomasza Bulzaka. – dodaje Magdalena Majka. – I na tej koncert bilet kosztuje 30 złotych, w tym dla osób z kartą nowosądeczanina – jest 50 proc. zniżka (15 złotych).  

Osoby spoza Nowego Sącza będą musiały zakupić bilet w pełnej cenie na planowane koncerty w amfiteatrze. Możliwość wzięcia udziału w koncercie „Wilków” – 60 złotych.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. Iga Michalec.Dziękujemy za przesłanie błędu

Zbigniew Konieczek Sądeczaninem 2020 Roku