Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
29/10/2020 - 13:35

Nowy Sącz: cmentarze komunalne będą otwarte dłużej. Dzięki naszemu Czytelnikowi

Wiesz jak usprawnić coś w mieście? Zadzwoń do "Sądeczanina". Nasz czytelnik poprosił o interwencję w sprawie godzin otwarcia cmentarza przy ul. Rejtana, który obecnie jest zamykany o godz. 17. Efekt? Od jutra wszystkie sądeckie nekropolie aż do 15 listopada mają być zamykane dopiero o godz. 20. Poza dniami, gdy wstęp możliwy będzie całodobowo.

Taką decyzję podjęła kierownik Zakładu Pogrzebowego w Nowym Sączu, administrująca cmentarzami. Od wielu dni, na sądeckich cmentarzach można zobaczyć sporo ludzi, którzy (idąc za zaleceniami rządu, by rozłożyć wizyty na nekropoliach na przykład w tygodniu przed 1 listopada i na cały przyszły miesiąc), odwiedzają teraz groby najbliższych.

Jeden z naszych czytelników, który wybrał się wczoraj o godz. 16.30 na Cmentarz Komunalny przy ul. Rejtana ze zdziwieniem skonstatował, że ta nekropolia w dobie tak specyficznej koronawirusowej sytuacji jest zamykana o godz. 17. Na cmentarzu, jak zapewnia, było jeszcze dość dużo ludzi.

- Z pewnością było to spowodowane zaleceniami rządu, żeby odwiedzić groby wcześniej – informuje nasz rozmówca. – Otwarte było tylko jedno wyjście od ul. Śniadeckich, a ludzie chodzili w koło i denerwowali się. O godz. 17 cmentarz został zamknięty. Bardzo dużo ludzi było zdziwionych.

Nasz czytelnik zwraca uwagę na istotną kwestię, że wiele osób wychodzi z pracy o godzinie szesnastej i niejednokrotnie naprawdę trudno jest im pojawić się na nekropolii przed wspomnianą godziną siedemnastą.

Teraz wchodzący na tę nekropolię mogą natknąć się na znajdujące się na bramach cmentarzy kartki informujące o tym, że 31 października i 1 listopada te nekropolie będą otwarte przez całą dobę.

- Może warto byłoby, aby teraz i po wszystkich świętych nekropolia (przy ul. Rejtana – przyp. red.) była do go 21 otwarta – sugeruje pan Sylwester. O to czy jest możliwość wydłużenia godzin otwarcia Cmentarza Komunalnego poprosiliśmy Dorotę Białas, kierownik Zakładu Pogrzebowego w Nowym Sączu.

- Zgodnie z regulaminem cmentarze komunalne (przy ul. Rejtana, cmentarz na Helenie i Gołąbkowicki) są czynne do godz. 17 – mówi Dorota Białas. – W okresie Wszystkich Świętych (31 października – 1 listopada) wydłużamy czas otwarcia. Nekropolie będą dostępne przez całą dobę. Ale chcę zaznaczyć, że rokrocznie do 15 listopada cmentarze są zamykane o godz. 19. Trzeba też brać pod uwagę względy bezpieczeństwa.

Szefowa Zakładu Pogrzebowego w Nowym Sączu, administrująca trzema cmentarzami, uwzględniając interwencję naszego czytelnika zdecydowała, że od jutra, bramy cmentarne na trzech nekropoliach aż do 15 listopada będą zamykane, za wyjątkiem (31 X i 1 XI) o godz. 20. Dziękujemy w imieniu Sądeczan! (i.michalec@sadeczanin.info), fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu