Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
25/02/2020 - 17:40

Nowy Sącz: było gorąco, ale…Radni poparli apel o budowę obwodnicy wschodniej

Na sesji Rada Miasta Nowego Sącza znowu pojawił się punkt zapalny, a mianowicie zgłoszony przez wiceprezydenta Artura Bochenka wniosek o poparcie apelu prezydenta Ludomira Handzla dla budowy tzw. obwodnicy wschodniej miasta i wpisania tej inwestycji do rządowego programu budowy stu obwodnic na lata 2020-2030. Po prawie dwugodzinnej debacie Rada Miasta przyjęła jednogłośnie tę uchwałę.

Radni zgodzili się wprowadzić apel do porządku obrad jako projekt uchwały.

Prezydent Ludomir Handzel zaapelował do radnych, aby poparli wspomniany projekt i się pod nim podpisali. Jego zdaniem budowa takiej drogi tranzytowej, której koszt szacowany jest na około 160 mln złotych usprawniłaby zdecydowanie ruch w mieście. Dodatkowa arteria umożliwiłaby przebudowę skrzyżowań, na których dochodzi do często do kolizji i wypadków. Władze miasta chcą, aby to zadanie inwestycyjne zostało wpisany do takiego programu obejmującego najbliższe lata.

- Dlaczego nie mamy upominać się o poprawę bezpieczeństwa? – mówił prezydent Handzel.

Radny Artur Czernecki przyznał, że podniesione głosy nie są na miejscu

Przedstawicielka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wyjaśniła, że program budowy stu odwodnić został ogłoszony w lutym tego roku. Program obejmuje budowę siedmiu.  Przyznała, ze jeśli chodzi o tzw. wschodnią obwodnicę to realizacja tej inwestycji nie leży w kompetencji GDDKiA, ale w kompetencje prezydenta miasta Nowego Sącza.

Potem przewodnicząca rady Miasta Iwona Mularczyk, która dzisiaj prowadzi obrady rady ogłosiła kilkuminutową przerwę, aby z tym apelem mogli zapoznać się radni komisji infrastruktury i środowiska. Komisja jednogłośnie przegłosowała wspomniany projekt, a przewodniczący radny Wojciech Piech zachęcił wszystkich radnych do głosowania nad tym projektem uchwały. O to apelował także radny Michał Kądziołka.

- Musimy zrobić wszystko, aby te obwodnice wpisać do rządowego programu budowy stu obwodnic  na lata 2020-2030 – mówił radny Maciej Prostko. – Mamy dwóch posłów pochodzących z Nowego Sącza. Arkadiusza Mularczyka i Patryka Wichra. Mam nadzieję, że i oni będą wspierać to, aby taka obwodnica znalazła się w tym programie. Jest potrzebna aktywność radnych, którzy powinni wspierać prezydenta, jak i naszych parlamentarzystów. Mam nadzieję, że ona zostanie ujęta w rządowym programie.

Obwodnica wschodnia powinna usprawnić transport kołowy w Nowym Sączu, szczególnie ruch miedzy innymi na osiedlu Piątkowa, Chruślice.

- Ta droga jest potrzebna. Cieszę się, że prezydent podjął taką inicjatywę, ale prace koncepcyjne były prowadzone wcześniej – dodał radny Krzysztof Głuc. - Chciałoby się, aby ta obwodnica znalazła się w programie stu obwodnic. Chciałoby się, aby była to 101 inwestycja ujęta w tym programie.

Czy taki wniosek został przez miasto złożony ,aby ta inwestycja znalazła się w programie stu obwodnic na lata 2020 – 2030? – zapytała radna Teresa Cabała.

- Bez obwodnicy południowej nie odkorkujemy miasta. – Jestem zaskoczona, że w tym pana apelu nie ma żadnej wzmianki o obwodnicy, o którą pytam – mówiła Teresa Cabała. – Kilkakrotnie monitowałam do pana prezydenta w tej sprawie, bez żadnego odzewu.

Prezydent Ludomir Handzel przyznał, że jest to droga tranzytowa na południe naszego miasta. Dodał, że mamy koncepcje, że miasto ma tereny, aby taka inwestycja była budowana i, że jest przygotowane na to, aby realizować to przedsięwzięcie.

Radni podjęli uchwałę jednogłośnie. Za jej przyjęciem zagłosowało 21 radnych.

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)