Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
05/04/2019 - 18:10

Nowy Sącz: bezpłatny szynobus do 30 czerwca. A co potem?

Z szynobusu kursującego między stacją Nowy Sącz - Miasto, a przystankiem Nowy Sącz - Chełmiec korzysta codziennie kilkanaście tysięcy mieszkańców. To połączenie ma być utrzymane do 30 czerwca. Z tego rozwiązania można będzie korzystać jeszcze kilka tygodni, po tym, jak wykonawca, który budował nowy most heleński i dwa ronda przekaże obiekt inwestorowi. I co dalej z szynobusem?

Utrzymanie tego połączenia kosztuje miesięcznie 50 tysięcy złotych. Z darmowego szynobusu korzystają mieszkańcy Nowego Sącza i okolicznych gmin, zwłaszcza gminy Chełmiec oraz Podegrodzie, a także mieszkańcy Limanowszczyzny dojeżdżający do pracy w Nowym Sączu.

Koszty utrzymania szynobusu ponosi miasto Nowy Sącz, a także gminy Stary Sącz oraz Chełmiec. Ta ostatnia do tej pory nie partycypowała w kosztach.

Gmina Stary Sącz dołożyła się do utrzymania połączenia wykładając ze swojego budżetu 10 tysięcy złotych, a Chełmiec - 15 tysięcy.

Dzisiaj prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel i burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek podpisali umowę o dofinansowaniu tego połączenia.

- Kwota, którą przekazujemy jako nasz udział w kursowaniu szynobusu jest gestem solidarności ze strony samorządu Starego Sącza - mówi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza. - Stoimy na stanowisku, że problemy Sądecczyzny powinniśmy rozwiązywać razem. Chcemy się włączać, w tym przypadku symbolicznie, ale w innych przypadkach bardzo aktywnie w to, żebyśmy wspólnie, wszyscy razem rozwiązywali problemy, które dotyczą mieszkańców naszego regionu. Oni codziennie jeżdżą do pracy, do szkoły, na zakupy, do lekarza. Od samego początku podkreślałem, że problem przebudowy mostu heleńskiego to nie jest tylko i wyłącznie problem Nowego Sącza, chociaż formalnie oczywiście cały ciężar inwestycyjny na Nowym Sączu spoczywa, ale ta inwestycja będzie służyła nam wszystkim.

Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel podziękował burmistrzowi Lelkowi oraz starosądeckim radnym za wsparcie finansowe. Podkreślił, że podpisana umowa jest wyrazem świadomości, że problemy komunikacyjne powinny być rozwiązywane wspólnie przez wszystkie miasta i gminy leżące w Kotlinie Sądeckiej.

Kursowanie szynobusu jest zapewnione do 30 czerwca. A co potem? Czy to połączenie zostanie zlikwidowane, czy dalej utrzymane, ale z pewnością już odpłatne dla pasażerów? Nad tym decydenci będą musieli się już niebawem zastanowić.

[email protected], Fot IM., źródło: UM w Nowym Sączu.
 Dziękujemy za przesłanie błędu