Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
17/10/2012 - 09:04

Nowy Sącz: Będzie świetlica dla dzieci romskich i polskich

W przyziemiu bloku mieszkalnego przy ul. Jana Pawła II w Nowym Sączu powstanie świetlica integracyjna dla dzieci romskich i polskich. Miasto ogłosiło przetarg na adaptację pomieszczeń.
- Po tym, jak zostało zlikwidowane osiedle romskie przy ul. Zawiszy Czarnego, większość rodzin zamieszkała przy Jana Pawła II. W tym miejscu wcześniej nie było świetlicy nawet dla polskich dzieci, stąd pomysł na stworzenie takiego miejsca – mówi Krzysztof Popiela, pełnomocnik prezydenta Nowego Sącza ds. Romów. - Na ten cel pozyskaliśmy środki z rządowego programu na rzecz Romów – 80 tys. zł. Kwota ta nie jest wystarczająca na wszystkie prace, dlatego w tym roku prawdopodobnie wykonamy połowę z nich – dodaje.
Świetlica, której celem będzie integracja dzieci romskich i polskich nie będzie nowością w Nowym Sączu. Pierwsza powstała kilka lat temu w budynku przy ul. Nawojowskiej 43. Jak zaznacza pełnomocnik dopóki mieszkały tam rodziny polskie ze świetlicy korzystały dzieci obu narodowości i nigdy nie było konfliktów.
- Po tym jak z budynku wyprowadzili się Polacy ze świetlicy korzystają Romowie mieszkający przy ul. Nawojowskiej i Kusocińskiego. Nowa świetlica przy Jana Pawła II będzie więc jedyną w Nowym Sączu, która spełniać będzie rolę integracyjną – zaznacza Popiela. - Chcielibyśmy, żeby dzieci uczyły się wzajemnej tolerancji, poznawały swoje kultury i spróbowały się zrozumieć – dodaje.
Zajęcia prowadzić mają opiekunowie romscy i polscy. Oprócz pomocy w nauce, odrabianiu zadań domowych będzie też czas na wspólną zabawę, gryplanszowe i inne zajęcia. Pełnomocnik ds. Romów chce organizować spotkania z ciekawymi osobami zarówno z mniejszości romskiej, jak i większości polskiej.
- Myślę, że powstawanie takich miejsc ma sens. Na pewno nie przyniesie wymiernego efektu w pierwszym roku działania, ale być może w ciągu kilka lat – uważa Popiela. - Romowie to skomplikowani ludzie, których historia i tradycja jest naprawdę ciekawa. Potrzebują jednak tolerancji i zrozumienia – dodaje.
Adaptacja części przyziemia w bloku przy ul. Jana Pawła II ma polegać na wymianie okien i drzwi oraz wstawieniu krat, zerwaniu posadzek wykładzin, paneli i płytek, demontażu urządzeń sanitarnych oraz podejść. Firma, która wygra przetarg będzie musiała uzupełnić tynki i wymalować ściany przyszłej świetlicy, wykonać nowe posadzki, a łazienki wyłożyć płytkami. Pomieszczenie wymaga także wykonania kompletnej instalacji wodno-kanalizacyjnej wraz z montażem urządzeń sanitarnych oraz instalacji centralnego ogrzewania z montażem grzejników i instalacji elektrycznej. Świetlica ma być zabezpieczona alarmem na wypadek włamania, czy napadu.

(ALF)
Fot. MInka, zdjęcie arch. wykonano w świetlicy dla dzieci romskich przy ul. Nawojowskiej 43 w Nowym Sączu


Dziękujemy za przesłanie błędu