Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
24/05/2023 - 16:30

Nowy, masowy i skuteczny przekręt? SMS-ami kradną pieniądze z bankowych konta

Metoda na wnuczka, na policjanta jest już passé? Teraz „w modzie” są oszustwa na urzędników. Jakiś czas temu oszuści podszyli się pod skarbówkę. Tym razem próbują złowić ofiary na ZUS.

ZUS musi zwrócić ludziom kilkadziesiąt milionów. Rekordziści mogą liczyć na prawie 200 tys. złotych

To już prawdziwa plaga  oszustów

Fałszywi urzędnicy pukają do naszych drzwi i  atakują sms-ami. Jakiś czas temu w ten sposób łowił ofiary fałszywy pracownik skarbówki. Teraz przestępcy podszywają się pod ZUS.  

Zastawione sidła to przesłana sms-em informacja: „Masz do odebrania świadczenie z ZUS”.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wysyła wiadomości sms ani maili, które dotyczą świadczeń – ostrzega przed oszustami Anna Szaniawska z biura prasowego małopolskiego oddziału zakładu.   

czytaj też To już pewne. Będą rekordowe podwyżki emerytur

Gdzie jest pułapka?

W treści wiadomości znajduje się link, do spreparowanej strony, za pomocą której przestępcy wyłudzają dane. Skutki mogą być opłakane. Bywa, że kończy się kradzieżą pieniędzy z bankowego konta.

O tym, że nie powinno się klikać w takie linki, słyszał już niemal każdy. Dlatego oszuści rozwijają kolejne metody, by wykraść dane osobowe i pieniądze.  -  Niedawno przestępcy przesyłali sms-em link, kierujący do fałszywej strony popularnych operatorów płatności, za pośrednictwem którego ofiara miała zalogować się do swojego banku, aby otrzymać zwrot nadpłaconego podatku lub pokryć niedopłatę - mówi Maciej Wójcik, z zespołu cyberbezpieczeństwa, Biura Informacji Kredytowej.

czytaj też Dwie emerytury dla wdów i wdowców coraz bliżej. Mogą dostać prawie osiem tysięcy 

Nie należy klikać w żadne linki otrzymane w sms lub w mailu

 -  W ten sposób oszuści przejmowali dostęp do konta i zgromadzonych na nim pieniędzy. Dziś wiele osób już wie, że nie należy klikać w żadne linki otrzymane w sms lub w mailu. Dlatego przestępcy zmieniają taktykę, coraz bardziej operując socjotechniką- dodaje Wójcik.

czyta też Kupujecie na Allegro czy OLX? Jeśli tego nie zrobicie, grozi wam nawet 70 tysięcy kary  

Tym razem zastosowali nową taktykę. ZUS ma dawać pieniądze.  Może się skończyć utratą wszystkiego co mamy na koncie. ([email protected])
 

Dziękujemy za przesłanie błędu