Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
05/04/2024 - 15:35

Nowy budynek dla studentów – przyszłych lekarzy ANS w Nowym Sączu. Umowa na projekt podpisana [ZDJĘCIA]

Jeszcze w tym roku ma być gotowy projekt nowego budynku dla Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Dzisiaj nastąpiło podpisanie umowy między władzami sądeckiej uczelni, a firmą, która taki projekt przygotuje i uzyska pozwolenie na budowę.

Od 2 października ubiegłego roku w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu kształci się 48 przyszłych lekarzy na kierunku lekarskim. Studenci już zdobywają wiedzę. Teraz uczelnia stoi przed kolejnym wyzwaniem jakim jest rozbudowa istniejącego budynku, będącego siedzibą Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.

Rozbudowa to konieczność. Trzeba stworzyć studentom kierunku lekarskiego i innym, kształcącym się w innych zawodach medycznych jeszcze nowocześniejszą bazę dydaktyczną.

Nowy budynek dla tego wydziału zostanie dobudowany do budynku, w którym mieści się Instytutu Zdrowia przy ul. Kościuszki 2. Stanie na miejscu zlikwidowanego jednego z dwóch kortów. Będzie to obiekt o powierzchni około 3,5 tys. metrów kw. Z tego budynku będą korzystali studenci medycyny (przyszli lekarze, przyszłe położne oraz dietetyczki).

Przygotowanie projektu nowego budynku wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę pochłonie około 620 tysięcy złotych. Projekt ma być gotowy w ciągu sześciu miesięcy.

W ramach rozbudowy Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu tuż przy Centrum Symulacji Medycznej powstaną nowoczesne pracownie, w tym pomieszczenia mikroskopowe z salami szkoleniowymi, specjalistyczne sale dydaktyczno-ćwiczeniowe oraz do opieki pielęgniarskiej zapewniające wysoką wierność symulacji procedur medycznych, sala porodowa, pomieszczenia dla noworodków i wcześniaków, kompleksowo wyposażony blok operacyjny z przyległymi salami, pracownia ultrasonografii (USG), a także sala audytoryjna na 220 osób, którą będzie można podzielić na dwie mniejsze sale dzięki ruchomej ścianie, oraz dodatkowe sale dydaktyczne.

Docelowo w tym budynku miało znajdować się także prosektorium.

- W związku z tym, że jesteśmy przed oceną programową jeśli chodzi o kierunek lekarski, zdecydowaliśmy się przyspieszyć nasze plany dotyczące budowy prosektorium. W tym budowanym budynku go nie będzie. Będzie w budynku kampusu sportowo-dydaktycznego. Myślę, że w tym roku będzie ono dostępne dla naszych studentów. Mam nadzieję, że od 1 października, zajęcia w prosektorium będą odbywały się już na naszym terenie - mówi JM dr hab. inż. Mariusz Cygnar (prof. ANS) 

- Postaramy się spełnić wszystkie oczekiwania Uczelni w stosunku do projektu. Specjalizujemy się w projektach pasywnych i niskoenergetycznych, stąd projektowany obiekt będzie niskoenergetyczny z fotowoltaiką i pompą ciepła. Na pewno wpłynie to korzystnie na obniżenia kosztów eksploatacji – informuje Bożena de Bończa Tomaszewska, właścicielka firmy, która przygotuje projekt nowego obiektu.

Obecnie zajęcia w prosektorium są prowadzone na podstawie zawartej umowy w Uniwersytecie w Radomiu. Studenci są na te zajęcia dowożeni.

([email protected], fot. IM, Wizualizacja nowego obiektu Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu – Studio QUATTRO arch. Anna Kramarczyk-Leśniak), © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu