Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 9 czerwca. Imieniny: Anny-Marii, Felicjana, Sławoja
12/01/2022 - 13:55

Nowosądecka galeria wprowadza ciche godziny. Na czym będzie to polegać?

Nowosądecka galeria handlowa wprowadza ciche godziny. Kiedy będą obowiązywały i na czym mają polegać? To udogodnienie z myślą o osobach ze spektrum autyzmu.

Galeria „Trzy Korony” poinformowała swoich klientów, że w każdy wtorek (od 11 stycznia 2022 roku) w godzinach 15 – 17 w centrum handlowym będą obowiązywały ciche godziny. To udogodnienie skierowane w szczególności do osób ze spektrum autyzmu, którym przetwarzanie zbyt wielu bodźców wizualnych oraz dźwiękowych może sprawiać trudności.

Ciche godziny w „Trzech Koronach” będą obowiązywały w częściach wspólnych oraz w wybranych sklepach. Przez dwie godziny muzyka będzie przyciszona i nie będą emitowane komunikaty reklamowe. W częściach wspólnych światła zostaną przyciemnione, a ekspozycje zostaną częściowo wygaszone. Wyłączone będą też ekrany reklamowe.

Miejsca przyjazne sensorycznie mają pomagać w integracji społecznej osób z autyzmem. W organizowanie stref ciszy czy cichych godzin angażuje się coraz więcej marek. Ciche godziny obowiązują m.in. w sieci sklepów Lidl, Auchan czy Empik. Te sklepy te znajdziemy również w naszym mieście.

– Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 osób, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 000 osób z autyzmem. Ale tu liczby się nie kończą, bo oprócz osób ze spektrum, są jeszcze ich rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że autyzm dotyczy nawet 3 mln osób w Polsce. Każda z nich prowadzi codzienne życie, jak każdy z nas. Korzysta z miejsc publicznych, robi zakupy w pobliskich sklepach – tłumaczą pracownicy fundacji JiM, działającej na rzecz osób z autyzmem. ([email protected], fot. SS, archiwum Sądeczanina)

Dziękujemy za przesłanie błędu