Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
12/06/2018 - 15:35

Nowoczesne ronda bez świateł. Pod zamkiem skrzyżowanie zamknięte w lipcu

Przy nowym moście heleńskim zostaną oddane do użytku dwa nowoczesne ronda. Jedno powstanie na miejscu dawnego skrzyżowania ul. Bulwar Narwiku - Legionów i Tarnowska, drugie zaś na osiedlu Helena na miejscu dawnego skrzyżowania ul. Krakowska – Dunajcowa – Starowiejska. Pierwsze rondo, nieopodal ruin sądeckiego zamku ma być oddane do użytku pod koniec wakacji, drugie zaś w pierwszych dniach września.

Na realizację tego przedsięwzięcia będącego częścią potężnego zadania związanego z budową nowego mostu heleńskiego, inwestor rezerwuje sobie kilka tygodni.

W miejscu istniejących dotychczas skrzyżowań, nieopodal ruin sądeckiego zamku i na osiedlu Helena wybudowane zostaną skrzyżowania z ruchem okrężnym.

- Bez sygnalizacji świetlnej – mówi Grzegorz Mirek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu. – Nowe rondo przy ruinach zamku będzie podobne do tego, jakie zostało wybudowane niedawno przy Galerii Trzy Korony w Nowym Sączu. Będzie jednak znacznie większe. Zajmie część terenu, po wyburzonej kamienicy. Oczywiście na tym rondzie znajdą się tzw. bajpasy, umożliwiające kierowcom swobodny skręt w prawo poza samym pierścieniem ronda.  Zasady ruchu będą takie same, jakie obowiązują na rondach. Nie zabraknie też oczywiście niezbędnej infrastruktury: części, po której poruszać się będą piesi oraz ścieżek rowerowych.

Na Helenie zostanie powstanie rondo mniejsze – turbinowe. To skrzyżowanie z ruchem okrężnym posiadać będzie dwa pasy ruchu.

- Kierowcy będą musieli się nauczyć, jak poruszać się po tym skrzyżowaniu – dodaje dyrektor Mirek. – Jest to, bowiem skrzyżowanie inteligentne, a więc takie, że będzie wymuszało, zanim kierowca na niego wjedzie konieczność obrania z wyprzedzeniem kierunku jazdy. Warto zaznaczyć, że będzie to pierwsze rondo turbinowe w Nowym Sączu. Przykładem takiego ronda, ale nieco większego z sygnalizacją świetlną jest rondo na ul. Grzegórzeckiej w Krakowie.

Nowe rondo na osiedlu Helena będzie bardziej przepustowe. Będzie zajmowało część terenu po wyburzonej „białej” kamienicy.

- Musieliśmy zapewnić taką konstrukcję tego ronda, aby zapewnić dobrą przepustowość dla kierowców jadących od nowego mostu heleńskiego na ul. Krakowską, ale również, aby dać im możliwość skrętu, którego do tej pory nie było w ulicę Starowiejską.  

Na rondach zostanie położona nawierzchnia z dodatkiem gumy. Drogowcy mają nadzieję, że w związku z tym nie będzie tak dużego hałasu, powodowanego przez ruch kołowy. Taka nawierzchnia jest na obwodnicy północnej.

- Mam nadzieję, że mieszkańcy będą mieli możliwość szybkiego przejechania – dodaje Mirek. – Nie będzie sytuacji, że samochody zatrzymują się i ruszają. Przez to będzie mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

W ubiegłym tygodniu na osiedlu Helena pracownicy firmy Banimex, którzy budują nowy most heleński wyburzyli „białą” kamienicę. Część tego terenu zajmie właśnie nowe rondo.

- Po uprzątnięciu gruzu po zburzonej kamienicy na ulicy Krakowskiej zaczną się od razu prace związane z uzbrojeniem tego terenu – stwierdza dyrektor Mirek. –

Na początku lipca, jak informuje dyrektor MZD w Nowym Sączu zostanie zamknięte skrzyżowanie pod zamkiem, a dwa, może trzy tygodnie później to na osiedlu Helena.

- Plan jest taki, aby otworzyć nowe rondo pod zamkiem z końcem wakacji – dodaje Mirek. – Dlaczego zaczynamy od skrzyżowania pod zamkiem? Chcemy wykorzystać okres wakacyjny. Jest to czas, kiedy młodzież nie jeździ do szkoły. Mamy dwa miesiące, aby wybudować  w tym miejscu nowe skrzyżowanie. Kiedy rozpocznie się rok szkolny nie byłoby to już możliwe.

Budowa dwóch nowych rond równolegle z budową nowego mostu heleńskiego jest, jak przyznaje szef sądeckiego MZD, gruntownie przemyślaną koncepcją.

- Gdybyśmy się tylko skupili na budowie mostu, to przykładowo we wrześniu zostalibyśmy z głównymi robotami na tych skrzyżowaniach i gigantycznymi utrudnieniami.

Budowa ronda na ul. Krakowskiej ma być zakończona w pierwszych dniach września.

[email protected], Fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)