Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
01/04/2022 - 18:55

Nowe zasady testów na koronawirusa. Od dzisiaj

Od dzisiaj, 1 kwietnia, nie jest możliwe wykonanie bezpłatnego testu antygenowego PCR na koronawirusa w punkcie wymazowym bądź w aptece.

Jeśli ktoś chciałby samodzielnie umówić się na taki test nie będzie takiej możliwości. O zleceniu takiego testu od dzisiaj decyduje lekarz na podstawie oceny stanu zdrowia pacjenta, w tym objawów, które mogą wskazywać na COVID-19.

Pacjent zostanie na niego wysłany, jeśli lekarz uzna, że jest to konieczne. Dla pacjentów testy zlecone przez lekarza pozostają bezpłatne.

- Od 28 marca 2022 roku przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala – informuje NFZ.

Test PCR będzie mógł zlecić lekarz przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne.

– W praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem – dodano.

Wynik testu pozytywny. Co dalej?

W przypadku pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, lekarz zaleca samoizolację (zwolnienie lekarskie) do czasu ustąpienia objawów. Dokładnie tak, jak przy każdej chorobie zakaźnej, np. grypie – zaznacza NFZ.

Długość zwolnienia zależy od lekarza (zalecane minimum 7 dni), w zależności od stanu pacjenta, czynników ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 (np. brak szczepienia przeciw COVID-19, zaawansowany wiek, choroby przewlekłe m.in. cukrzyca) oraz wysokiego zagrożenia wystąpienia powikłań.

Finansowanie testów po nowemu

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, utrzymujący się spadek liczby zakażeń koronawirusem, zniesienie obostrzeń sanitarnych i mniej hospitalizacji związanych z COVID-19 skłoniły ministra zdrowia do zmiany polecenia w sprawie zasad finansowania testów w kierunku koronawirusa.

Od 1 kwietnia 2022 roku testy w kierunku koronawirusa nie będą finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Dla pacjentów testy, zlecone przez lekarza nadal będą bezpłatne.

Wczoraj (31 marca) zakończyło się finansowanie części świadczeń covidowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, ale…koszty szczepień przeciwko COVID-19 oraz rehabilitacji pocovidowej nadal będą pokrywane z tego funduszu, także po 31 marca.

Leczenie pacjentów z COVID-19 (po 31 marca) będzie realizowane już w ramach standardowych umów z NFZ.

[email protected], fot. Pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne, źródło: nfz.gov.plDziękujemy za przesłanie błędu