Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
30/09/2020 - 11:05

Nowe obostrzenia w strefach koronawirusa. Dostało się restauracjom i barom

Liczba zakażeń w powiecie nowosądeckim wciąż rośnie. Jeśli nasz region znowu trafi do strefy czerwonej lub żółtej możemy mieć spore problemy. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło już nowe propozycje obostrzeń. Znowu oberwały wesela, a także lokale gastronomiczne. W strefie żółtej zostanie wprowadzony nakaz noszenia maseczek wszędzie poza domem. A to jeszcze nie koniec.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

W poprzednim tygodniu rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, zapowiadał zmiany w obostrzeniach w strefach czerwonych i żółtych. Pisaliśmy o tym tutaj: Resort zdrowia zapowiada nowe obostrzenia. Będzie zakaz zgromadzeń?

Na wczorajszej konferencji, 29 września, minister zdrowia przedstawił nowe pomysły resortu. W strefach czerwonych punkty puby, bary i restauracje będą otwarte tylko do 22. Jak tłumaczył Adam Niedzielski, zakończył się sezon ogródków gastronomicznych i ludzie będą przenosić się do lokali. Ograniczenie działalności tych miejsc do godziny 22 ma zmniejszyć ryzyko transmisji koronawirusa.

Problemy będą miały również strefy żółte. W Subregionie Sądeckim to powiat limanowski aktualnie znajduje się w tej strefie. Tam ma obowiązywać nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Oznacza to, że usta i nos trzeba będzie zasłaniać wszędzie poza domem, nawet na świeżym powietrzu. Dotychczas takie obostrzenie obowiązywało tylko w strefie czerwonej. Resort zdrowia planuje, aby od przyszłego tygodnia maseczki były obowiązkowe w obu strefach.

Znowu dostało się weselom – i to w całej Polsce. W strefie czerwonej pozostanie bez zmian – w imprezach rodzinnych będzie mogło uczestniczyć 50 osób. W strefie żółtej ograniczono ilość weselników ze 100 do 75. W strefach zielonych, gdzie obecnie obowiązywało ograniczenie do 150 osób, zmniejszono tę liczbę do 100 uczestników.

Ponadto, resort zdrowia chce zmienić schemat walki z pandemią. Według nowych zasad, pacjent z dodatnim wynikiem testu na COVID-19 powinien wrócić do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub do lekarza na poziomie szpitalnictwa koronawirusowego. Lekarz oceni czy przebieg choroby ma charakter lekki czy ciężki i może nakazać izolację domową.

Adam Niedzielski podkreślał, że najistotniejsze dla Ministerstwa Zdrowia jest obłożenie szpitalnych łóżek. Na razie sytuacja jest stabilna. W całej Polsce przy 8 tysiącach łóżek przygotowanych dla zakażonych koronawirusem pacjentów, zajętych jest 2300. Z 800 łóżek z respiratorami, tylko 141 jest zajętych. Resort zdrowia chce jednak zwiększyć możliwości szpitali, zwłaszcza w miejscach szczególnie zagrożonych pandemią. Minister wymienił tutaj województwo małopolskie.

Sprawdź najnowszy raport koronawirusa z Małopolski, z regionu i gmin.

W Małopolsce zwiększono już bazę dostępnych miejsc o 335 łóżek. W planach jest dołożenie kolejnych dwustu.  (PS) Fot. Pixabay, zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)