Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
27/03/2021 - 11:20

Nowe obostrzenia od 27 marca, Wielkanoc z lockdownem. O tym musisz pamiętać

Bez fryzjera, kosmetyczki, przedszkola czy zakupów w sklepach budowlanych. Tak, zgodnie z najnowszymi obostrzeniami ogłoszonymi przez rząd, będzie wyglądać nasza rzeczywistość. Sprawdź, co zmienia się od 27 marca.

Sprawdź najnowszy raport COVID-19 na Sądecczyźnie: Liczby porażają, a to jeszcze nie szczyt pandemii

Nowe zasady bezpieczeństwa ogłosił premier Mateusz Morawiecki w czwartek, 25 marca. Kolejne restrykcje obowiązują od dzisiaj, 27 marca aż do 9 kwietnia. Czekają nas więc kolejne Święta Wielkanocne pod znakiem obostrzeń. O czym musimy pamiętać?

Sklepy i handel

  • Zamknięte zostaną wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane powyżej 2 tys. metrów kwadratowych.
  • Centra i galerie handlowe będą zamknięte. Działać mają tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie, salony prasowe i księgarnie.

Kościoły
Wprowadzono nowy limit osób. Teraz w miejscach kultu religijnego na 1 osobę będzie przypadać 20 metrów kwadratowych. W kościołach wciąż obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz zachowywanie 1,5-metrowego dystansu.

Czytaj więcej: Obostrzenia w kościołach. Ustalenia ministra zdrowia i sekretarza Episkopatu

Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne od 27 marca nie mogą prowadzić działalności.

Zamknięte zostaną również przedszkola i żłobki. Skorzystać z nich będą mogły tylko dzieci pracowników medycznych i służb porządkowych (żołnierzy, funkcjonariuszy policji, straży pożarnej). Pozostali rodzice będą za to mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport

  • Z obiektów sportowych mogą korzystać tylko sportowcy zawodowi.
  • Zamknięte pozostają siłownie, kluby fitness, baseny, solaria  oraz stoki narciarskie.
  • Wszystkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.

Inne obostrzenia
Kina, teatry, muzea, galerie sztuki wciąż pozostają zamknięte. Z hoteli, pensjonatów i innych obiektów noclegowych mogą korzystać tylko pracownicy medyczni, żołnierze czy kierowcy transportu drogowego. Edukacja odbywa się zdalnie, również najmłodsi uczniowie z klas I - III szkół podstawowych uczą się w domach.

Polski rząd apeluje również o spędzenie Świąt Wielkanocnych w gronie najbliższej rodziny oraz przejście na pracę zdalną wszystkich, którzy tylko mogą wykonywać swoje obowiązki zawodowe w taki sposób. ([email protected], fot. Pixabay)Dziękujemy za przesłanie błędu