Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 lutego. Imieniny: Damiana, Romana, Romany
24/05/2017 - 09:10

Nowe kąpieliska dla sądeczan. Czy pomysł uda się zrealizować?

W Nowym Sączu można teraz korzystać tylko z jednego sztucznego kąpieliska przy ul. Nadbrzeżnej. Mieszkańcy wpadli na świetny pomysł. Chcą oczyścić progi rzeczne na Łubince i dzięki temu stworzyć co najmniej siedem nowych, naturalnych kąpielisk. Brawa za aktywność!

Starsi mieszkańcy Sądecczyzny zapewne jeszcze pamiętają te czasy, kiedy sądeckie rzeki były oblegane przez plażowiczów. Z czasem stan wód pogorszył się i ludzie zaczęli zamieniać naturalne kąpieliska na baseny. Z każdym rokiem jakość rzek znów zaczyna się poprawiać - czujemy potrzebę ochrony środowiska, swoje robią też miliardy euro inwestowane w oczyszczanie ścieków, większą uwagę przywiązuje się też do segregacji odpadów.

Z ostatniej chwili: Chełmiec: będzie drugi basen w Aqua Centrum i plaża! A wszystko do czerwca 2018

Mieszkańcy Nowego Sącza wyszli z inicjatywą, żeby na rzece Łubinka, stworzyć naturalne, darmowe kąpieliska. Ich pomysł podchwycił Tomasz Cisoń, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

- Na Łubince, od mostu przy ul. Nowochruślickiej do ronda przy ul.Tarnowskiej jest około osiem progów rzecznych. Należałoby je wpierw oczyścić, żeby ludzie mogli się w tych miejscach kąpać i spędzać czas - mówi przewodniczący Cisoń, apelując również do służb prezydenta o włączenie się w akcję.

Zobacz także: Taką zjeżdżalnię proponuje sądeczanom radny! Może na „skałkach”?

Wczoraj (23 maja) radny Cisoń przedstawił propozycję mieszkańców Sądecczyzny podczas sesji rady miasta.

- Oczyszczenie progów rzecznych na Łubince mogłoby przynieść wiele korzyści. Czyste kąpieliska przyciągałyby tłumy ludzi, chcących mile spędzać czas. To jeszcze byłoby dodatkowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe - dodaje.

Zapytaliśmy rzecznika Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie o stanowisko w tej sprawie.

- Progi rzeczne, o których mowa, to tzw. zapory antyrumoszowe, które mają na celu zatrzymywać żwir niesiony z nurtem rzeki. Łubinka to odwieczny problem mieszkańców Nowego Sącza. Gdy tylko więcej popada, rzeka wylewa i podtapia okoliczne budynki. Nie chciałbym się wypowiadać w  sprawie oczyszczania zapór antyrumoszowych, dopóki RZGW nie otrzyma oficjalnego pisma od Urzędu Miasta - odpowiada Konrad Myślik.

RG, Fot.: archiwum Sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020