Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
26/06/2017 - 10:10

Nowa lista 100 najbogatszych Polaków Wprost. Florek biedniejszy. Topnieją jego miliony

Pazgan, Koral, Kluska i Florek ponownie znaleźli się w pierwszej setce najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”. W gronie sądeckich milionerów doszło do poważnych przetasowań. „Król kurczaków” wyprzedził w zestawieniu „króla okien dachowych”, którego majątek mocno stopniał.

Spośród sądeckich milionerów najwyżej plasuje się  Kazimierz Pazgan. , właściciel firmy Konspol. Z majątkiem szacowanym na 900 mln znalazł się na 21 miejscu. To wzrost aż o 17 oczek. W ubiegłym roku zajmował 36. pozycję. Jego majątek - według danych tegorocznych listy 100 najbogatszych Polaków - pozostał na niezmiennym poziomie.

Drugą lokatę zajmuje właściciel  Fakro Ryszard Florek.  W tym roku na liście tygodnika Wprost zajmuje  60. pozycję. Potentat branży okien dachowych poleciał mocno w dół, bo w ubiegłym roku był 36. Stopniał też majątek Florka, który przestał być miliarderem.W ubiegłym roku jego przychód wyniósł 1,3 mld złotych, w tym „zaledwie”634,5 mln .

Bracia Józef i Marian Koralowie w zestawieniu widnieją na 67. miejscu. To znaczący awans, ponieważ w roku ubiegłym zajmowali 77. lokatę. Ich majątek tygodnik szacuje na 579 mln.  Lodowym milionerom pieniędzy przybyło, bo w ubiegłym roku  była to suma 350 mln..

Na liście 100 najbogatszych Polaków jest też  Roman Kluska,, założyciel Optimusa, a obecnie właściciel spółki Prawdziwe Jedzenie, zajmującej się produkcją kozich serów. Z majątkiem szacowanym na 340 milionów złotych - podobnie jak rok temu - zajmuje 91. Miejsce. To spadek w dół o dziewięć oczek w dół, bo rok temu 82. Okres majątkowej świetności Kluski przypada na lata 1995-1998, kiedy jako właściciel Optimusa zajmował miejsce w pierwszej dziesiątce

Sądecki akcent listy milionerów Wprost to także Zbigniew Jakubas, , większościowy udziałowiec akcji nowosądeckiego Newagu. Zajmuje wysoką 15. pozycję, z majątkiem ocenianym na 1,7 mld zł.

Pierwsze miejsce na liście niezmiennie należy do rodziny Kulczyków. Po śmierci nestora rodu w zestawieniu pojawiły się jego dzieci - Dominika i Sebastian Kulczykowie - z majątkiem 15,5 mld złotych. Drugie miejsce zajmuje właściciel cyfrowego Polsatu Zygmunt Solorz-Żak - 11,5 mld złotych mln. Trzecie przypada Michałowi Sołowowowi, głównemu akcjonariuszowi chemicznego Synhosu.  Jego majątek wycenia się na 6,5 mld złotych.

W sumie setka najbogatszych ludzi w kraju zgromadziła dokładnie 1 37,2 mld złotych.

Bogaci się bogacą, bo w porównaniu z poprzednim rokiem ich majątki zwiększyły się prawie o jedną piątą, a na listę z każdym rokiem trafić trudniej. Prezentujemy pierwszą dziesiątkę tegorocznego zestawienia - zauważa tygodnik "Wprost"

(ami) fot archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)