Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
21/08/2022 - 23:55

Niosą pomoc ludziom potrzebującym jej w górach. Dziś świętowali

Ratownicy Grupy Krynickiej GOPR od 1952 roku niosą pomoc ludziom, którzy potrzebują jej w górach, bez względu na porę roku, dnia i stan pogody. W ramach jubileuszu 70-lecia na deptaku w Krynicy świętowali (21 sierpnia) Dzień Ratownika Górskiego.

Niosą pomoc ludziom, którzy potrzebują jej w górach, bez względu na porę roku, dnia i stan pogody. Na krynickim deptaku, w ramach obchodów 70-lecia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (1952-2022), zorganizowano Dzień Ratownika Górskiego.

Z tej okazji goprowcy  otrzymali, od nowego strategicznego motoryzacyjnego partnera Inchcape Land Rover, osiem samochodów operacyjnych. Pojazdy te posłużą we wszystkich siedmiu grupach regionalnych GOPR, w tym Grupie Krynickiej GOPR.

W programie Dnia Ratownika Górskiego znalazły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, pokazy umiejętności psów ratowniczych. Była ścianka wspinaczkowa dla najmłodszych, pokazy sprzętu ratowniczego, karetek górskich, quadów, mobilnego stanowiska dowodzenia oraz jednośladowych pojazdów gąsienicowych. 

Jesienią 1952 roku zorganizowano kursy ratownictwa górskiego w Szczyrku, Krynicy i Jeleniej Górze. Ten krynicki odbył się w Nowym Domu Zdrojowym i trwał od 27 listopada do 1 grudnia. Zajęcia praktyczne dla 27 kandydatów z Krynicy, Nowego Sącza i Piwnicznej, na ratowników przyprowadzono na stokach Huzarów i Góry Krzyżowej.

Prowadzili je doświadczeni instruktorzy TOPR. Po zakończeniu kursu, 1 grudnia 1952 roku odbyło się pierwsze zebranie ratowników. W obecności kierownika GOPR Tadeusza Pawłowskiego, ukonstytuował się pierwszy zarząd, w składzie Józef Łuszczewski (prezes), Jan Rybarski (kierownik), zastępca prezesa Zbigniew Bukowski (zastępca prezesa), Maciej Porzycki (sekretarz) oraz Adam Lewicki (skarbnik).

Sekcja terenowa GOPR, przyjęła nazwę Krynickie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Następnego dnia, podczas zebrania wybrani zostali delegaci na Walny Zjazd Górskiego Pogotowia. Delegatami zostali Józef ŁuszczewskiWładysław Józwa, Jan Rybarski.

W grudniu 1952 roku odbywał się walny zjazd delegatów GOPR, z udziałem delegacji sekcji terenowych, który doprowadził do wyboru Zarządu GOPR.

Od tych wydarzeń rozpoczęła się historia ratowniczej działalności Grupy Krynickiej GOPR. Z okazji obchodzonego w tym roku 70-lecia Grupy Krynickiej GOPR 13 lipca ratownicy otrzymali nowy sztandar. 

70. rocznica powstania GOPR-u połączona była z krynicką edycją Małopolskiego Festiwalu Smaku. Organizatorem Dnia Ratownika Górskiego była Grupa Krynicka GOPR. (MK). fot. (MK). Dziękujemy za przesłanie błędu