Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
10/11/2019 - 18:15

Nikt się tego nie spodziewał. Ale dar Jerzego Gizy na Święto Niepodległości

Jerzy Giza, sądeczanin, profesor oświaty, publicysta historyczny, autor wielu publikacji, odbierając w sali reprezentacyjnej ratusza tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza, zaskoczył wszystkich obecnych. Podczas uroczystości przekazał znajdującą się w jego posiadaniu pośmiertną maskę marszałka Józefa Piłsudskiego dla Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu noszącego imię legendarnego 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.

Już pod odebraniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza, Jerzy Giza w swoim wystąpieniu napomknął o tym, że Wojsko Polskie wraca na Sądecczyznę  

- Wszyscy żyjemy od maja br. informacją, że Wojsko Polskie wraca na Sądecczyznę. Nim tak się stanie, nadal tradycje Garnizonu Nowy Sącz podtrzymuje w piękny sposób Karpacki Oddział Straży Granicznej, której patronem jest 1 Pułk Strzelców Podhalańskich. I właśnie w starych koszarach tegoż pułku, powstanie – mam nadzieję – Muzeum jako kontynuacja tego, co było w tym miejscu w latach 1935-1939, a co zostało unicestwione przez niemieckiego okupanta – mówił do zebranych w ratuszu Jerzy Giza.

Czytaj także: Jerzy Giza w gronie Honorowych Obywateli Nowego Sącza [FILM, ZDJĘCIA]

Przypomniał, że najważniejszymi eksponatami wspomnianego muzeum była wówczas maska pośmiertna pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego i urna z ziemią z pobojowisk z lat 1919-1920, na których krwawił się 1 Pułk Strzelców Podhalańskich. Wspomniał, że eksponaty te zostały złożone uroczyście w muzeum 3 października 1936 r. podczas wizyty w Nowym Sączu marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza i wiceministra Spraw Wojskowych gen. Tadeusza Kasprzyckiego. Niestety, żaden z tych eksponatów nie zachował się.

Co nastąpiło potem zaskoczyło wszystkich obecnych w ratuszu…

- Dziś pragnę przekazać uroczyście na ręce komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej Pana płk. Stanisława Laciugi, na dobry początek tworzenia się Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, maskę pośmiertną Józefa Piłsudskiego, Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza, która została mi przed laty ofiarowana do mojej osobistej dyspozycji. Niech stanowi zgodnie z tradycją centralny punkt przyszłego Muzeum 1 PSP!

Warto przypomnieć, że właśnie w siedzibie Karpackiego Oddziału Straży zostanie odtworzyć sala tradycji, jaka istniała kiedyś w siedzibie jednostki.

- Bodaj najważniejsza częścią wspomnianej izby będzie sala poświęcona legendarnemu 1 Pułkowi Strzelców Podhalańskich – mówi płk. Stanisław Laciuga, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu - Maska pośmiertna marszałka Józefa Piłsudskiego będzie w niej najważniejszym eksponatem. Znajdzie ona w nim kluczowe miejsce.

Muzeum ma być otwarte już niebawem. Zostanie ono podzielone na kilka części – zapewnia płk. Laciuga.

- Wiadomo, że historia tych koszar nie skończyła się na 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Zostaną wyeksponowane m.in. sztandary jednostek, które w tych koszarach funkcjonowały. W najbliższych dniach, dzięki współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu otrzymamy kolejne eksponaty m.in. broń białą i dokumenty. Zgromadziliśmy dużo zdjęć przekazanych między innymi przez rodzinę prof. Gizy. A z bezcennych pamiątek dotyczących legendarnego 1 Pułku Strzelców Podhalańskich posiadamy dziennik bojowy. Są także materiały zdygitalizowane, czyli zdjęcia i dokumenty. Ten zasób również będzie wyeksponowany w gablotach. Można je będzie oglądać też na monitorach.

[email protected], fot. IM.

Wspaniały dar Honorowego Obywatela Nowego Sącza
Jerzy Giza, sądeczanin, profesor oświaty, publicysta historyczny i autor wielu publikacji, odbierając w sali reprezentacyjnej ratusza tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza, zaskoczył wszystkich obecnych. Podczas uroczystości przekazał znajdującą się w jego posiadaniu pośmiertną maskę marszałka Józefa Piłsudskiego dla Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu noszącego imię legendarnego 1 Pułku Strzelców Podhalańskich.


Dziękujemy za przesłanie błędu