Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 lipca. Imieniny: Jakuba, Krzysztofa, Walentyny
15/02/2019 - 12:50

Nikt nie chce leczyć w nowym Ośrodku Zdrowia w Brzeznej?

Po tym jak sądecka spółka Centrum Medyczne Promed Kulska, Mazgaj ostatecznie odstąpiła od podpisania umowy na prowadzenie nowo wybudowanego Ośrodka Zdrowia w Brzeznej gmina Podegrodzie 9 stycznia ogłosiła przetarg w tej sprawie po raz drugi. Procedura zakończyła się fiaskiem. Dlaczego?

- Nie wpłynęła żadna oferta. Analizujemy teraz ponownie całą sytuację i w przyszłym tygodniu podejmiemy decyzję co dalej – informuje wójt Podegrodzia Stanisław Banach.

Czy to zła informacja dla mieszkańców? Niekoniecznie.
Gmina wybudowała Ośrodek Zdrowia za prawie 4,5 miliona złotych. Po zakończeniu inwestycji ogłosiła przetarg na prowadzenie tegoż ośrodka mimo że już były sygnały, że podegrodzianie chcą tu swoich dotychczasowych lekarzy. Tych, którzy działają w ramach przychodni prowadzonej przez Bogumiłę Kozłowską. Zebrali nawet 2 tys. podpisów w tej sprawie.

W pierwszym etapie pierwszego przetargu zbierane były oferty od tych, którzy są gotowi płacić 4,5 tysiąca dzierżawy miesięcznie i zapewnić - minimum raz w tygodniu - obecność konkretnych specjalistów: kardiologa, dermatologa, ginekologa-położonika, neurologa, stomatologa, ortopedy, okulisty, pulmonologa, endokrynologa i otolaryngologa.

Jednocześnie dzierżawca musiał zagwarantować, że od poniedziałku do piątku w godzinach od 8. do 18. będzie tu przyjmował lekarz rodzinny i pediatra, funkcjonował punkt pobrań i działał – im częściej, tym lepiej - ośrodek rehabilitacyjny. Nieodzowna jest tez obecność pielęgniarki środowiskowej i położnej. Drugi etap obejmował licytację – kto zapłaci więcej za dzierżawę obiektu. Wygrała placówka Centrum Medyczne Promed Kulska, Mazgaj spółka jawna z Nowego Sącza.

Zobacz też: 
Podegrodzie: niezdrowa atmosfera wokół Ośrodka Zdrowia w Brzeznej 
Jak niedobra wójcina doktor Quinn skrzywdziła. Koniec Gromali w Podegrodziu
Podegrodzie. To nie konflikt, to patologia - nowy wójt twardo o ośrodku zdrowia

Zamieszanie wokół przetargu i fakt, że w ogóle został ogłoszony była wójt Małgorzata Gromala – czego sama nie ukrywa – przypłaciła utratą mandatu.

Potem okazało się, że sądecka spółka ostatecznie odstąpiła od związania się umową z gminą. Oficjalny powód? - Wyłączną przyczyną nie podpisania przez nas umowy na wynajem Ośrodka Zdrowia w Brzeznej był fakt, iż w dniu wyznaczonym zgodnie z umową i specyfikacją konkursową na podpisanie umowy i odbiór ośrodka budynek Ośrodka Zdrowia w Brzeznej nie nadawał się do odbioru ze względu na konieczność wykonania przy nim prac wykończeniowych – wyjaśniają przedstawiciele spółki w oświadczeniu nadesłanym do naszej redakcji.

Wójt 9 stycznia podjął decyzję o ogłoszeniu – przy zachowaniu wcześniejszych warunków i zasad – drugiego przetargu na prowadzenie placówki w Brzeznej. Jednak w dniu, gdy miało nastąpić otwarcie ofert okazało się, że nikt do przetargu nie przystąpił. Czy oznacza to, że placówka doktor Kozłowskiej ma szansę na objęcie ośrodka bezprzetargowo jak domagało się tego wielu mieszkańców gminy? Okaże się już niebawem.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu