Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
10/12/2019 - 13:10

Niewiarygodne! W nocy z bolącym zębem na NFZ tylko do Trzebuni

Nie daj Boże, aby mieszkańca naszego regionu rozbolał w nocy ząb i konieczna była błyskawiczna pomoc lekarza stomatologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Taką można znaleźć, od niedawna tylko w jedynym miejscu w Małopolsce. Gdzie? Mianowicie w Trzebuni, niewielkiej miejscowości w gminie Pcim, nieopodal Krakowa.


- 30 października został ogłoszony konkurs uzupełniający na świadczenia stomatologii doraźnej w województwie małopolskim, w którym podnieśliśmy cenę za 12 - godzinny dyżur do 900 złotych. Jest to najwyższa stawka w kraju – mówi Elżbieta Studnicka-Świerczek, kierownik Działu Organizacyjnego Małopolskiego OW NFZ w Krakowie.

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ, 22 listopada rozstrzygnął, zaznaczmy to, postępowanie uzupełniające.

Czytaj także: Absurd? Z bólem zęba w nocy, albo w weekend trzeba jechać do... Tarnowa?

Z informacji, jakie otrzymaliśmy z tego oddziału wynika, że od 1 grudnia tego rodzaju usługi medyczne świadczy jedyny podmiot w Małopolsce, który się na to zdecydował. Jest to Centrum Medyczne WIK Siepraw s.c.

To ta placówka zdecydowała się, jako jedyna w województwie podpisać z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na świadczenie stomatologii doraźnej (dyżury nocne).

Pacjenci z całej Małopolski, którzy nie mogą wytrzymać w nocy z bólu i są zmuszeni szukać lekarza stomatologa w ramach NFZ muszą pojechać do Trzebuni (powiat myślenicki, gmina Pcim), bo tam działa gabinet stomatologiczny, gdzie taką pomoc uzyskają.

- Umowa z tym podmiotem obowiązuje od 1 grudnia 2019 do czerwca 2023 roku – dodaje Elżbieta Studnicka – Świerczek.

Dlaczego tylko jeden podmiot medyczny w Małopolsce wziął na swoje barki świadczenie stomatologii doraźnej w nocy? Takiej oferty nie złożył żaden lekarz stomatolog z Nowego Sącza i regionu.

Dlaczego tak się dzieje zapytaliśmy sądeckich dentystów?

- Po pierwsze, niestety brakuje lekarzy stomatologów – mówi Jerzy Susuł, lekarz stomatolog z Nowego Sącza. – Sam kiedyś, razem z kolegą świadczyliśmy na NFZ takie usługi medyczne, w ramach nocnej opieki, ale, niestety tę sprawę szybko zweryfikowało życie. Po dwunastogodzinnym nocnym dyżurze trzeba było być następnego dnia w przychodni i przyjmować pacjentów zapisanych na ten dzień. Zdarzało się też również, że pacjent dzwonił w nocy, mówił, że potrzebuje pilnej pomocy, bo ma problem z zębem, a potem w gabinecie się nie pojawiał.

Z rozmów z sądeckimi lekarzami dentystami jasno klaruje się to, że dentyści, którzy zechcieliby podjąć pracę w przychodni, która oprócz świadczenia usług z tego zakresu prywatnie realizuje je również w ramach NFZ, pracę znajdzie bez problemu.

Inny lekarz stomatolog mający gabinet w Nowym Sączu przyznał, że jedną z przyczyn, dla których dentyści nie chcą brać na swoje barki takiego zobowiązania, jak chociażby świadczenie usług stomatologicznych na NFZ w nocy, są między innymi kłopoty ze skompletowaniem personelu medycznego. Nie każda osoba chce pełnić dyżur w nocy.

Co pozostaje mieszkańcowi Nowego Sącza, Limanowej, Gorlic, gdy ząb rozboli go niemiłosiernie w nocy. Wytrzymać do rana, albo szukać pomocy u lekarza stomatologa prywatnie, albo pojechać do Trzebuni w gminie Pcim.

 A jak było z nocną opieką stomatologiczną w ramach NFZ do tej pory?

W ramach umowy z NFZ doraźna pomoc stomatologiczna była w Krakowie zabezpieczana do końca czerwca 2017 r. Podmiot, który ją świadczył w maju 2017 roku złożył wniosek o rozwiązanie umowy. Swoją decyzję motywował tym, że ma trudności kadrowe z zapewnieniem obsady lekarskiej realizującej świadczenia w systemie dyżurów nocnych. Wskazał również, że pomimo podjęcia szeregu starań, aby zapewnić obsadę dyżurów, nie udało mu się znaleźć zainteresowanych pracą lekarzy.

Jeszcze w maju 2017 roku MOW NFZ ogłosił konkurs uzupełniający, ale nikt nie złożył oferty. W 2018 roku MOW NFZ ogłosił trzy postępowania konkursowe na realizację stomatologii doraźnej w podziale na obszary: (bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski, Tarnów), (gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, suski, tatrzański, m. Nowy Sącz) oraz (chrzanowski, krakowski, miechowski, myślenicki, olkuski, oświęcimski, proszowicki, wadowicki, wielicki, m. Kraków).

Wtedy też w konkursie została złożona jedna oferta, NZOZ Mościckiego Centrum Medycznego, ale podmiot ten deklarował, że będzie świadczył stomatologiczną pomoc w nocy w ramach NFZ dla mieszkańców powiatów bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, tarnowskiego i m. Tarnowa. Tę usługę wspomniany podmiot realizował od 1 stycznia 2018 roku. Na pozostałe obszary nikt nie złożył ofert.

- Aby zachęcić potencjalnych świadczeniodawców od 1 stycznia 2018 MOW NFZ podniósł cenę za 12 - godzinny dyżur z 600 na 800 zł. Niemniej i ta okoliczność nie spowodowała większego zainteresowania realizacją tych świadczeń. Jako argument potencjalni realizatorzy wskazują problemy ze znalezieniem pracowników – dodaje przedstawicielka NFZ.

 NZOZ Mościckie Centrum Medyczne wypowiedziało umowę z dniem 31 października br. Jako powód podało trudności z zabezpieczaniem nocnych dyżurów przez lekarzy stomatologów.

Teraz pacjenci, których w nocy rozboli ząb i będą chcieli wtedy pójść do stomatologa w ramach NFZ muszą wybrać się do Trzebuni.

[email protected], fot. arch. Sadeczanin.info. 







Dziękujemy za przesłanie błędu