Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
24/09/2021 - 09:40

Nietoperze pod ochroną, a maszt 5G. Czy budowa nadajnika zniszczy ich kolonię?

Mieszkańcy Popardowej Niżnej protestują przeciwko budowie masztu 5G i liczą, że obecność nietoperza, podkowca małego, przeszkodzi inwestorowi w realizacji planów. Czy pole elektromagnetyczne wokół nadajników może być groźne dla nietoperzy?

Wieś Popardowa Niżna (gmina Nawojowa) leży w obrębie obszaru Natura 2000. Decyzję o wprowadzeniu takiego obszaru ważnego dla wspólnoty zatwierdziła Komisja Europejska w grudniu 2008 roku. Obszar ten powstał m.in. po to, by chronić kolonie rozrodcze nietoperzy. W Popardowej Niżnej możemy spotkać podkowca małego (Rhinolophus hipposideros).

To właśnie o tym małym ssaku przypomnieli mieszkańcy Popardowej, którzy nie zgadzają się, aby w ich miejscowości stanął maszt telekomunikacyjny sieci Play. Tutaj dowiesz się więcej: Mieszkańcy Popardowej Niżnej oburzeni budową masztu 5G. Tylko jedna osoba za

Grupa mieszkańców dwoi się i troi, aby sprawą zainteresować różne instytucje. Ich apele na nic się jednak zdają, bo część instytucji nie ma uprawnień do decydowania o tym, gdzie ma stanąć nadajnik, a działalność pozostałych instytucji jest bardzo ograniczona. Więcej o sprawie przeczytasz tutaj: Maszt 5G: jeśli dokumentacja będzie prawidłowa, starosta nie odmówi

Mieszkańcy liczyli, że obecność małego nietoperza powstrzyma operatora przed budową nadajnika. Aby dowiedzieć się czy rzeczywiście maszt 5G i emitowane przez niego fale elektromagnetyczne mogą zakłócić życie podkowca małego, zwróciliśmy się do Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.

- Podawane w podręcznikach ochrony przyrody zagrożenie dla nietoperzy, wynikające z instalacji stacji bazowych telefonii komórkowej itp. dotyczy przede wszystkim sytuacji, gdy przekaźnik, nadajnik miałby zostać zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca stałego przebywania nietoperzy – tłumaczy Rafał Szkudlarek. Większym zagrożeniem dla nietoperzy byłoby więc umieszczenie nadajników np. na wieżach kościelnych, które nietoperze często zamieszkują.

W granicach obszaru Natura 2000 znajdują się cztery kolonie rozrodcze podkowców małych i ich obszary żerowiskowe: w pałacu w Nawojowej, w kościele w Kamionce Wielkiej, w kościele i na plebanii w Królowej Górnej. Maszt 5G, który ma stanąć w Popardowej jest oddalony od tych miejsc, a sytuacja, kiedy nietoperze będą przesiadywać w bezpośrednim sąsiedztwie nadajnika jest mało prawdopodobna.

Jak podkreśla Rafał Szkudlarek, o wpływie promieniowania elektro-magnetycznego na nietoperze możemy mówić dopiero w przypadku odległości liczonej w kilku metrach. – Nietoperze, jak każde ssaki, narażone są na nowotwory. Nie są to gwałtowne zmiany, lecz choroba, która podobnie jak u ludzi, rozwija się powoli – wyjaśnia Szkudlarek. Właśnie z tego względu nadajniki są odpowiednio oznakowane. Tutaj możecie sprawdzić natężenie pola elektromagnetycznego sądeckich nadajników

Wolnostojący maszt 5G raczej nie wpłynie negatywnie na życie podkowców małych w Popardowej Niżnej. Argument ochrony zagrożonych gatunków często jest powtarzany przy okazji budowy nowych nadajników, co nie jest dobrą praktyką zwłaszcza dla nietoperzy. - Rozumiem, że nikt nie chce mieć masztu za oknem, jednak nie należy w takich przypadkach bezkrytycznie opierać się na argumentach przyrodniczych, jeśli nie mają one należytego udokumentowania. Prowadzi to później do podważania ich rangi w sprawach rzeczywiście istotnych dla ochrony przyrody – dodaje Rafał Szkudlarek z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”.

A podkowce małe i inne nietoperze mają w swoim życiu dużo większe problemy niż nadajniki. Przede wszystkim zmartwieniem małych ssaków są ludzie, którzy chcą pozbyć się niechcianych lokatorów z poddaszy. Często nietoperze zamieszkują w starych domach, a nowi właściciele lub lokatorzy nie chcą mieć nad głowami niezbyt lubianych zwierząt. Ludzie często nie mają świadomości jak pożyteczne są nietoperze, które przecież zjadają w nocy tysiące komarów. Niebezpieczne dla nietoperzy (ale też ptaków) są również zbyt oświetlone budynki.

W temacie podkowca małego wypowiedzieć miała się również Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie. RDOŚ przypomniała mieszkańcom czemu obszar Natura 2000 jest uznawany za cenny i co stanowi dla niego zagrożenie. Poza podkowcem małym żyje tutaj również nocek orzęsiony (nietoperz) i dwa gatunki płazów: kumak górski i traszka karpacka. Obszar Natura 2000 to także 5 typów siedlisk przyrodniczych.

- Do zagrożeń obszaru Natura 2000 Nawojowa (…) należy m.in. regulowanie (prostowanie) i zmiana przebiegu koryt rzecznych, ingerencja i zakłócenia powodowane przez działalność człowieka (np. poprzez płoszenie nietoperzy, wycinki drzew i krzewów w otoczeniu schronień nietoperzy i na trasach ich przelotów) oraz inne rodzaje aktywności człowieka związane z urbanizacją, przemysłem (np. poprzez iluminację budynków będących schronieniem nietoperzy, uszczelnianie budynków i zamykanie otworów wlotowych niezbędnych dla nietoperzy – wymienia RDOŚ.

Jeszcze kilka dni temu mieszkańcy z niecierpliwością czekali na stanowisko Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie. Dziś znają już jego odpowiedź i nie są usatysfakcjonowani. RDOŚ orzekł, że nie zajmie stanowiska w sprawie oddziaływania budowy przekaźnika telefonii komórkowej na środowisko. Wszystko wskazuje na to, że 30-metrowy masz stanie w zaplanowanym miejscu. – Co dalej mamy robić? – pytają mieszkańcy Popardowej Niżnej. ([email protected], zdjęcie ilustracyjne Pixabay)Dziękujemy za przesłanie błędu