Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
20/05/2020 - 15:55

Niemieckie Schwerte zawiesiło do odwołania umowę partnerską z Nowym Sączem

Trzydzieści lat temu, w 1990 roku dwa miasta – niemieckie Schwerte (Nadrenia - Westfalia) i Nowy Sącz zawarły porozumienie o współpracy stając się miastami partnerskimi. Kilka dni temu burmistrz tego miasta Dimitrios Axourgos, skierował do prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla list, w którym poinformował go o zawieszeniu aż do odwołania wieloletniej współpracy między oboma miastami. Co się stało?

Powodem zawieszenia wieloletniej współpracy między oboma – do tej pory partnerskimi miastami jest uznanie Nowego Sącza przez radę miasta, jak uważa burmistrz Schwerte, za strefę wolną od LGBT.

Najprawdopodobniej chodzi o przyjętą w listopadzie ubiegłego roku przez Radę Miasta tzw. Samorządową Karty Praw Rodzin. Przypomnijmy, że uchwała została przyjęta w iście ekspresowym tempie i wywołała gigantyczne wzburzenie radnych dwóch klubów: Koalicja Nowosądecka i Koalicja Obywatelska.

Dlaczego? Uchwała została przegłosowana zanim radni tych klubów wrócili na salę obrad z ogłoszonej przerwy.

Sama Samorządowa Karta Praw Rodzin – dokument forsowany w wielu miastach przez Fundację Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris nie mówi wprost o tym, że dotyczy jakiegoś konkretnego środowiska

W treści Samorządowej Karty Praw Rodzin nie ma wprawdzie mowy o osobach LGBT, lecz z założenia wspiera ona rodziny rozumiane wyłącznie jako związek kobiety i mężczyzny.

Czytaj także: Nowy Sącz: ten projekt uchwały podniósł ciśnienie niektórym radnym

Niektórzy sądeccy radni jeszcze przed jej przyjęciem argumentowali, że jej przyjęcie może dyskryminować na przykład ludzi samotnie wychowujących dzieci. 

Burmistrz Schwerte uznał, że Nowy Sącz przyjmując Samorządową Kartę Praw Rodzin stał się miastem wolnym od LGBT

Na stronie www1.wdr.de czytamy: (tłumaczenie z języka niemieckiego):

- Decyzja waszej rady stoi w sprzeczności z naszą europejską ideą różnorodności, a tym samym z wymogiem międzynarodowego porozumienia”, napisał burmistrz Dimitrios Axourgos (SPD) w liście do Ludomira Handzla. – „To nie do przyjęcia dla mnie i miasta Schwerte”.

Burmistrz miasta Schwerte napisał także, że: „obecnie nie widzi podstaw do utrzymania naszych relacji partnerskich”. Partnerstwo zostanie zawieszone do odwołania.

Taka informacja znalazła się także na oficjalnej stronie internetowej miasta Schwerte.

Co na to prezydent Ludomir Handzel?

Nie udało się nam skontaktować z nim telefonicznie, ale takie pytanie zadaliśmy Mariuszowi Smoleniowi, kierownikowi Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Czytaj także: Francuzi bez powodu zrywają ze Starym Sączem? Poszło o deklarację LGBT

- Potwierdzam, że taka informacja dotarła do prezydenta miasta – powiedział portalowi Sądeczanin.info Mariusz Smoleń. - Prezydent Ludomir Handzel zajmie oficjalne stanowisko w tej sprawie.

Jak odniósł się do tej sprawy gospodarz miasta Ludomir Handzel?

- „Przyznaje, że sytuacja wewnętrzna w naszym kraju jest obecnie skomplikowana, a niektóre środowiska, w tym polityczne, próbują skłócić nasze społeczeństwo, m.in. epatując nietolerancją czy dyskryminowaniem niektórych grup społecznych (...) Mam nadzieję, że wartości europejskie i chrześcijańskie powrócą do Nowego Sącza, bo jestem przekonany, że większość mieszkańców naszego Miasta to osoby otwarte, tolerancyjne, szanujące wartości i szanujące każdego człowieka” - napisał Ludomir Handzel.

Przypomnijmy, że porozumienie o współpracy między Nowym Sączem, a Schwerte zostało zawarte w 1990 roku.

Schwerte w Nadrenii-Westfalii jest jednym z kilku miast partnerskich Nowego Sącza.

Burmistrz Schwerte Dimitrios Axourgos gościł w Nowym Sączu z partnerską wizytą w marcu ubiegłego roku. Wtedy spotkał się między innymi z prezydentem Ludomirem Handzlem.

W październiku ubiegłego roku z wizytą w Nowym Sączu gościła także siedmioosobowa delegacja władz Schwerte i Stowarzyszenia Miast Bliźniaczych z przewodniczącą Anną Koolmees.

Ponadto w ubiegłym roku miała miejsce też wymiana uczniowska (90 osób) ze szwerteńską Gesamtschule w ramach współpracy szkół tj. Szkołą Podstawową nr 2 w Nowym Sączu.
Wymiana polsko-niemiecka organizowana jest od 24 lat, a uczniowie ze Schwerte przebywali w Nowym Sączu od 17-23 maja ubiegłego roku.

Taka wymiana polsko-niemiecka miała miejsce pod koniec września ubiegłego roku na płaszczyźnie senioralnej. W Sądeckim Centrum Seniora spotkali się seniorzy niemieccy (30-osobowa grupa), na czele z Klausem Jürgenem Paulem, zastępcą burmistrza Schwerte i sądeckimi seniorami – 30 osób.

Przypomnijmy, że w lutym tego roku francuskie miasto Lambres-Lez-Douai zerwało współpracę partnerską ze Starym Sączem. Jak tłumaczył mer tego miasta Martial Vandewoestyne powodem jest Deklaracja Rady Miejskiej w Starym Sączu dotycząca powstrzymania ideologii gender i „LGBT” oraz obrony praw katolików przyjęta przez starosądeckich radnych 30 września 2019 roku.

Informację o zerwaniu współpracy ze Starym Sączem mer zamieścił na swoim oficjalnym profilu na Facebooku. Współpraca między Starym Sącze, a tym francuskim miastem trwała dziesięć lat.

Także w czerwcu ubiegłego roku radni gminy Łosososina Dolna nie zgodzili się na wywoływanie fundamentalnych zmian w życiu społecznym, sprzecznych z zasadami chrześcijaństwa i przyjęli rezolucję dotyczącą powstrzymania ideologii LGBT.

Warto wiedzieć

Miasta partnerskie:

Schwerte (1990 rok)

Columbia Country (USA – 1991)

Stara Lubowna (Słowacja – 1992 )

Presov (Słowacja – 1992 )

Kiskunhalas (Węgry – 1993)

Netanya (Izrael – 1994)

Stryj (Ukraina – 1995)

Narwik (Norwegia – 2003)

Troki (Litwa – 1998)

Tarnów

[email protected], Fot. IM., print sceen - strona miasta Schwerte.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)