Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
24/03/2018 - 12:40

Niedziela palmowa w skansenie w Nowym Sączu. Procesja z figurką Chrystusa na osiołku

Niedzielę palmową można spędzić sympatycznie w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu. Tradycyjnie już rozpocznie ją w kościele z Łososiny Dolnej msza św. z procesją z figurką Chrystusa na osiołku. Po mszy odbędzie się konkurs palm wielkanocnych.

Msza święta w kościele zacznie się o godz. 9.00. Oprawę muzyczną (psalmy, śpiew, pieśni wielkopostne), zapewni Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy”.

W sądeckim skansenie, w niedzielę palmową zawsze jest tłum wiernych. Uroczystość rozpoczyna procesja z figurą Chrystusa na osiołku tzw. Jezuskiem Palmowym (Dębowym, także Lipowym). Procesja odbywa się wokół kościoła św. Piotra i Pawła.

Jest to nawiązanie do uroczystych XVII- i XVIII-wiecznych procesji, kiedy obwożono figurkę Chrystusa jadącego na osiołku, umieszczoną na drewnianej platformie  z kołami. Początkowo obchody „Jezusa Palmowego” odbywały się  w nawach kościoła, później na przykościelnych dziedzińcach, a w Krakowie – ulicami łączącymi kościoły.  Zwyczaj ten znany był w Polsce od XV w. i prawdopodobnie przywędrował na ziemie polskie z Niemiec, gdzie był dość powszechny.  

W XVII i XVIII w. procesje te były bardzo okazałe. W Krakowie wózek z figurką Jezusa ciągnęli zwyczajowo rajcy miejscy i znani krakowscy mieszczanie. Tłumy ubrane odświętnie, zebrane na drodze między kościołami, rzucały pod koła wózka kwiaty i wierzbowe gałązki, wołając: „Hosanna synowi Dawidowemu”, „Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie dla ludzkiego zbawienia”.  Szybko ten obrzęd zmienił się w hałaśliwą, nieprzyzwoitą zabawę, dlatego biskupi krakowscy w 1780 r. wydali zakaz wożenia figurki w świątyniach, a później całkiem zabroniono procesji z Jezusem Palmowym. Obyczaj ten wkrótce zaginął. Po II wojnie światowej obchody „Jezuska zostały przywrócone w Tokarni koło Myślenic.

Zwyczaj ten najbliżej Nowego Sącz obecnie jest praktykowany w kościele w Marcinkowicach.

Pierwowzorem kopii znajdującej się w skansenie jest gotycka figura Chrystusa ze zbiorów klasztoru sióstr klarysek w Starym Sączu.

Uwaga! Wejście do skansenu tylko od ul. Wieniawy-Długoszowskiego

Opr. IM. , źródło: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Fot. Rob.







Dziękujemy za przesłanie błędu