Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 27 listopada. Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
09/10/2020 - 20:10

Niedawno pracowały tu koparki, dzisiaj pnie się w górę nowa część hospicjum

Z końcem sierpnia na teren przy Sądeckim Hospicjum wjechały koparki, a dzisiaj stoi już parter nowego hospicyjnego skrzydła. Wykonawca, który podjął się tego zadania wyprzedza przyjęty harmonogram przynajmniej o kilkanaście dni.

O budowę nowego skrzydła Towarzystwo Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum zabiegało kilka lat. Będzie to integralna część tej placówki.

Czytaj także: Nowy Sącz: teren przy Sądeckim Hospicjum zamienił się w wielki plac budowy

- Budowa była konieczna, bo w budynku, w którym działa nasze hospicjum zrobiło się ciasno – mówi Mieczysław Kaczwiński, prezes Sądeckiego Hospicjum.

Mury nowej części sądeckiego hospicjum pną się w górę. Parter już stoi.

- Tempo prac jest imponujące – zaznacza nasz rozmówca. – Wykonawca wyprzedza przyjęty harmonogram. Zakładaliśmy, że zakres prac, który do tej pory został wykonany będzie zrealizowany dopiero pod koniec października. Dzisiaj była lana część płyty między parterem, a pierwszym piętrem. W przyszłym tygodniu planujemy wylać drugą część. I rozpoczynamy budowę pierwszego piętra.

Prezes Sądeckiego Hospicjum mówi, że plan jest taki, aby w tym roku nowe skrzydło hospicjum stanęło w stanie surowym zamkniętym. Wtedy można byłoby zacząć prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

Czytaj także: Nowy Sącz: wykonawca wyłoniony. Rusza budowa nowego skrzydła hospicjum

W nowym skrzydle będzie dwadzieścia osiem miejsc dla chorych. W tym cztery miejsca będą przeznaczone dla pacjentów objętych tzw. opieką zastępczą (wytchnieniowa). Będzie ona świadczona dla mieszkańców Sądecczyzny.

W nowym obiekcie będzie też nowa kaplica, sala fizjoterapii oraz ogród zimowy. Zapewniona będzie także duża przestrzeń do spotkań.

Stary i nowy budynek hospicjum połączy przewiązka. Nowa część będzie posiadała między innymi własne solary do podgrzewania wody.

- Chcemy, aby ten budynek był podobnie, jak stare skrzydło energooszczędny – dodał prezes Kaczwiński.

Inwestycja, jak się szacuje pochłonie około 4 mln złotych. Kierownictwo placówki zapewnia, że rozbudowa hospicjum jest realizowana z własnych pieniędzy. Środki na to zadanie gromadzone były od kilku lat. Między innymi z dorocznej zbiórki „Pola Nadziei” i akcji charytatywnej „Ziarnko Gorczycy”, a także z darowizn, które przekazywane są na rzecz sądeckiego hospicjum, jak również od sponsorów.

Część środków na realizację tej inwestycji pochodziła z 1 proc. przekazanego przez darczyńców.

i.michalec[email protected], fot. Sądeckie Hospicjum.

Niedawno pracowały tutaj koparki, dzisiaj pnie się w górę nowe skrzydło hospicjum
Z końcem sierpnia na teren przy Sądeckim Hospicjum wjechały koparki, a dzisiaj stoi już parter nowego hospicyjnego skrzydła. Wykonawca, który podjął się tego zadania wyprzedza przyjęty harmonogram przynajmniej o kilkanaście dni.


Dziękujemy za przesłanie błędu