Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
20/07/2022 - 21:10

Nie żyje Zygmunt Lewczuk, architekt, budowniczy sądeckiego skansenu

Nie żyje Zygmunt Lewczuk, architekt, pierwszy budowniczy i długoletni kierownik Sądeckiego Parku Etnograficznego, wojewódzki konserwator zabytków w latach 1989 – 1998. Zmarł 18 lipca w wieku 79 lat.

Wspaniały, życzliwy człowiek i artysta! Doskonały architekt – mówią o nim ci, którzy go znali, ci, którzy z nim pracowali.

Zygmunt Lewczuk ukończył LO w Kluczborku. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Projekt dyplomowy wykonał pod kierunkiem prof. W. Korskiego, a dyplom uzyskał w 1969 r.

16 maja 1969 r. rozpoczął pracę w muzeum w Nowym Sączu, będąc pierwszym budowniczym i długoletnim kierownikiem Sądeckiego Parku Etnograficznego – informuje na swojej stronie Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

W latach 1989-1998 nadal sprawował opiekę nad nowosądeckim skansenem i współpracował z muzeum jako Wojewódzki Konserwator Zabytków w Nowym Sączu (w latach 1989-1998, potem st. insp. w nowosądeckiej delegaturze ochrony zabytków MUW w Krakowie).

To on kierował translokacją i adaptacją zabytkowych obiektów do skansenu, m.in. świątyń ze Świniarska, Łososiny Dolnej i Czarnego. Przywrócił świetność cerkiewkom w Kwiatoniu, Skwirtnem, Brunarach, Zdyni i Maciejowej.

Działał też na rzecz skansenów w Zubrzycy Górnej, Szymbarku i Sanoku.

Był autorem ogromnej liczby szczegółowych inwentaryzacji architektury, głównie drewnianej, a także kilkunastu projektów odbudowy i rewaloryzacji obiektów zabytkowych.

W 1973 r. wykonał adaptację dawnej synagogi nowosądeckiej dla celów muzealnych i nadzorował remont tego budynku. W 2002 r. z zespołem architektów opracowywał projekt Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. Do 2015 r. projektował obiekty architektoniczne.

Od 40 lat mieszkał w Wielopolu pod Nowym Sączem. W 2010 r. otrzymał Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za troskę o zabytkową architekturę drewnianą Małopolski, jej dokumentowanie i popularyzację. Od końca studiów, z przerwami, zajmował się także malarstwem akwarelowym.

[email protected], fot. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, źródło: "Nowa Encyklopedia Sądecka" - J. Leśniak, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.







Dziękujemy za przesłanie błędu