Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 kwietnia. Imieniny: Mai, Marcelego, Wadima
23/08/2017 - 22:50

Dziś pożegnamy Jerzego Leśniaka. Odszedł tak nagle...

Jerzy Leśniak zmarł nagle. I trudno w to uwierzyć, bo jeszcze niedawno pełen werwy opowiadał o kolejnej książce, która przygotowywał do druku. Kilkanaście dni temu, 14 sierpnia, obchodził swoje sześćdziesiąte urodziny. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 24 sierpnia. O godzinie 9.30 zostanie odprawiona msza żałobna w kościele pod wezwaniem św. Kazimierza, o 13 ostatnie pożegnanie na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana.

Ta smutna wiadomość dotarła do nas wczesnym rankiem. Z informacji, jakie otrzymaliśmy wynika, że Jerzy Leśniak zmarł w nocy, przy swoim biurku. Pracował do późna nad swoją kolejną książką. To była kolejne wydanie „Encyklopedii Sądeckiej”, na którą z niecierpliwością wszyscy czekali.

W ciągu ostatnich lat Jerzy Leśniak pracował w Wydziale Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji. Był wieloletnim redaktorem  „Rocznika Sądeckiego”. Jego koledzy i koleżanki są wstrząśnięci.

- Do tej pory nie możemy uwierzyć, że Jurek umarł. Przecież w piątek jeszcze z nami był.  Kiedy wychodził z pracy, powiedział  jak zwykle: „do poniedziałku”.  A dziś nie przyszedł. I nigdy już nie przyjdzie.  

Jerzy Leśniak zapisze się złotymi zgłoskami w historii miasta. Przez ponad 35 lat był  publicystą i regionalistą, a kiedyś wziętym dziennikarz prasy sądeckiej. Zapamiętamy go przede wszystkim  jako członka  Komitetu Redakcyjnego „Rocznika Sądeckiego” i  uznanego kronikarza dawnych i najnowszych dziejów Sądecczyzny.

W swoim dorobku zgromadził kilkanaście książek poświęconych ziemi sądeckiej,  takich jak między innymi leksykon „101 Sądeczan” i „Encyklopedia Sądecka”. Był  współautorem wydanej w zeszłym roku "Panoramy sportu sądeckiego" i  monumentalnej "Panoramy Sportu Sądeckiego." Jego dorobek sprawił, że został laureatem Nagrody im. prof. Bolesława Kumora za całokształt twórczości w kategorii "Sądecki autor".

Jesienią miała się ukazać nowa, poszerzona wersja "Encyklopedii Sądeckiej".  

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 24 sierpnia. O godzinie 9.30 zostanie odprawiona msza żałobna w kościele pod wezwaniem św. Kazimierza, o 13 ostatnie pożegnanie na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana.  

(ami) fot. Piotr DroździkDziękujemy za przesłanie błędu