Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 4 marca. Imieniny: Adrianny, Kazimierza, Wacława
22/02/2021 - 15:30

Nie żyje Stanisław Korusiewicz, miłośnik historii i tradycji Sądecczyzny

Dzisiaj w Nowym Sączu zmarł inż. Stanisław Korusiewicz, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Nowym Sączu, autor wielu artykułów w „Almanachu Sądeckim”, „Roczniku Sądeckim”, „Naszych spotkaniach” (piśmie Bazyliki św. Małgorzaty). Miał 77 lat. Odszedł wspaniały i życzliwy ludziom człowiek, pasjonat historii. Szczególnie pasjonował się historią wojskowości.

Inż. Stanisław Korusiewicz urodził się 18 czerwca 1944 r. w Linzu (Austria), gdzie jego rodzice – Rozalia i Stanisław przebywali na robotach przymusowych.

W 1964 roku ukończył Technikum Kolejowe Ministerstwa Komunikacji w Nowym Sączu w klasie o specjalności „Eksploatacja i Naprawa Taboru”. Inżynier chemik. W latach 1961 – 1979 pracował w ZNTK, a potem w latach 1979–1995 w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu.

Czytaj także: Ponad 3 400 biogramów Podhalańczyków na 720. stronach [ZDJĘCIA]

Regionalista, archiwista i badacz historii wojskowości. Działacz i przewodnik turystyczny PTTK Oddział „Beskid” w Nowym Sączu, członek i działacz Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Nowym Sączu, członek Zarządu Oddziału kilku kadencji. Od stycznia 2005 roku był także członkiem Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu.

- Stanisław Korusiewicz prowadził od wielu lat liczne kwerendy archiwalne w Archiwum Narodowym w Krakowie, Spytkowicach, Nowym Sączu, Archiwum Diecezjalnym w Tarnowie, archiwach parafialnych (pomagał m.in. w uporządkowaniu archiwum parafialnego w Chomranicach w 2016 r.) i archiwach sądowych – wspomina zmarłego Leszek Zakrzewski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Nowym Sączu - Poszukiwania te owocowały wieloma artykułami w sądeckich czasopismach. Był niezwykle życzliwym i ciepłym człowiekiem, miłośnikiem historii i tradycji Sądecczyzny, skarbnicą wiedzy na tematy, które badał, przyjacielem. Staszku, odpoczywaj w pokoju. Cześć Jego pamięci!

Należał do redakcji „Almanachu Sądeckiego” do końca wydawania pisma (2004–2017), był autorem opracowań – np. w periodyku „Almanach Sądecki” opublikował 32 artykuły, m.in.: Zarys dziejów parafii św. Małgorzaty, Pieczęcie sądeckich wsi, Zabytki Starego Sącza, Listy mobilizacyjne sądeczan z sierpnia 1939 r., Nowy Sącz pod koniec XVIII wieku, Granice posiadłości Nowego Sącza w końcu XVIII w., Cmentarz wojskowy 350 – kwatera zachodnia (a), Polegli, zmarli i zaginieni podczas Wojny Obronnej 1939 roku, Zapomniani żołnierze, Rok 1939 i 1945 w dokumentach, Dwór w Wielogłowach, Dominium Korzenna, Dwór w Znamirowicach, Dwór Białawoda, Dawny szpital w Nowym Sączu, Folwarki i dobra ziemskie kościoła św. Małgorzaty w Nowym Sączu, Żołnierskie pochówki z okresu międzywojennego w Nowym Sączu.

Współautor Przewodnika po zabytkach Nowego Sącza (kilka wydań PTTK Nowy Sącz). Corocznie brał udział w zbiórkach na nowosądeckim cmentarzu komunalnym „Ratujmy sądeckie nekropolie”.

Był pomysłodawcą odsłonięcia tablicy poświęconej jednemu z bohaterów i inicjatorów powstania chochołowskiego, ks. Michałowi Głowackiemu „Świętopełkowi” na Starym Cmentarzu. Dzięki inicjatywie i pracy Oddziału PTH w Nowym Sączu tablicę odsłonięto w lutym 2006 r., w ramach sądeckiej części obchodów 160-lecia powstania chochołowskiego.

W roku 2018 ukazało się Jego dzieło – wspaniała książka pt. „Apel podhalański. Słownik biograficzny żołnierzy zmobilizowanych przez 1 Pułk Strzelców Podhalańskich w sierpniu i wrześniu 1939 r.”. Przypomnijmy, że publikacja ta była zgłoszona do konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora.

Stanisław Korusiewicz był odznaczony Złotym Jabłkiem Sądeckim.

Data pogrzebu nie jest jeszcze znana.

Opr. i.michalec@sadeczanin.info, fot. arch. Sądeczanin.info, źródło: PTH Oddział w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu