Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
28/04/2021 - 14:45

Nie żyje śp. Marian Kowalik. Był niezwykle pracowitą i zasłużoną osobą

Nie żyje pochodzący z Barcic śp. Marian Kowalik, który przez wiele lat był nauczycielem i dyrektorem Szkoły Podstawowej w Olszówce. Był osobą niezwykle pracowitą i zaangażowaną społecznie. Miał 83 lata.

Śp. Marian Kowalik urodził się  w 1938 roku w Barcicach Dolnych. Ukończył Liceum Pedagogiczne w Starym Sączu oraz studium nauczycielskie w Krakowie. W latach 1959 - 1978 pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Olszówce, a od 1978 do 1987 roku był dyrektorem szkoły. Na stałe osiedlił się w Olszówce i bardzo aktywnie uczestniczył w życiu społecznym i gospodarczym wioski i gminy Mszana Dolna.

Zobacz też Nie żyje ks. kanonik Adam Wątroba. Był rezydentem w limanowskiej bazylice

Przez wiele lat prowadził chór szkolny, kółko plastyczne, zespoły akordeonistów i mandolinistów. W 1962 roku założył dziecięcy zespół regionalny “Mali Olszowianie”, a w 1964 roku stworzył dorosły zespół “Olszowianie”. Śp. Marian Kowalik założył również teatr lalek “Bąbelek” oraz Muzeum Regionalne w Olszówce, w którym zgromadził ponad dwieście rekwizytów stanowiących świadectwo kultury materialnej miejscowej ludności. W latach 1962 - 1984 był opiekunem Spółdzielni Uczniowskiej w Olszówce. Za wybitne osiągnięcia w pracy dla rozwoju spółdzielczości lokalnej otrzymał odznakę “Zasłużony Działacz Spółdzielczości CZSR".

Śp. Marian Kowalik był również członkiem rady PZGS w Limanowej, członkiem prezydium rady WZGS w Nowym Sączu, Przewodniczącym Rady Nadzorczej Gminnej Spółdzielni SCH w Mszanie Dolnej, a także dyrektorem prac pozaszkolnych w Mszanie Dolnej i dyrektorem Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej.

Za swoją pracę odznaczony został w 1978 r. medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w 2007 roku odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Zmarł w wieku 83 lat. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. Archiwum rodzinne Mariana Kowalika, Źr. Urząd Gminy Mszana Dolna)Dziękujemy za przesłanie błędu