Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
20/10/2020 - 15:30

Nie żyje pochodzący z Podegrodzia prof. Adam Frączek. Miał 85 lat

Do naszej redakcji dotarła smutna wiadomość. 18 października zmarł pochodzący z Podegrodzia prof. dr hab. Adam Frączek, który przez wiele lat był rektorem Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Prof. dr hab. Adam Frączek urodził się 1 listopada 1935 roku w Podegrodziu. W 1958 roku ukończył studia z psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W 1965 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie psychologii. Z kolei w 1987 roku tytuł profesora.

Przez wiele lat pracował na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, w Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk, a także w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Przez trzy kadencje był rektorem tej uczelni.

- Praca na rzecz Akademii Pedagogiki Specjalnej była dziełem życia Profesora Adama Frączka. Od zorganizowania w 1972 roku w ówczesnym Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej Zakładu Psychologii, poprzez przekształcenie go w Instytut Psychologii APS, utworzenie Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych APS, aż do objęcia na czas trzech kadencji najwyższej funkcji Rektora tej Uczelni i doprowadzenie jej do pełnego statusu akademickiego -czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie uczelni.

Prof. Adam Frączek za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany. W 1978 roku otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Fizycznej”. Rok później został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2004 roku otrzymał Medal im. Marii Grzegorzewskiej, a w 2011 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

- Dla społeczności Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej był mentorem, mistrzem, szefem, a nade wszystko naszym przyjacielem – wspominają zmarłego profesora władze i pracownicy Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Prof. Adam Frączek zmarł 18 października. Miał 85 lat. (r.gajewski@sadeczanin.info Źr. i Fot. Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Wikipedia)Dziękujemy za przesłanie błędu