Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
19/11/2022 - 09:10

Nie żyje Oktawian Duda, członek PTTK, geodeta i planista przestrzenny. Miał 85 lat

W czwartek, 17 listopada, zmarł Oktawian Duda, członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Oktawian Duda urodził się w 1937 roku w Krzemieńcu na Kresach. Rodzina Dudy uciekła z miasta w 1943 roku, kiedy rozpoczęła się rzeź wołyńska. Jako nowe miejsce do życia wybrali Nowy Sącz.

Tutaj Oktawian Duda ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w 1953 roku. Po szkole studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechnice Warszawskiej.

Pracował w Urzędzie Powiatowym i Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu jako geodeta i planista przestrzenny. Był zastępcą dyrektora Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury w latach 1975 – 1998. Sprawował funkcję przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody.

Był członkiem rad naukowych parków narodowych i krajobrazowych – Tatrzańskiego Parku Narodowego, Pienińskiego Parku Narodowego, Gorczańskiego Parku Narodowego i Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Czytaj również: Z zimą w górach nie ma żartów. Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

W Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym działał od 1954 roku, jako znakarz szlaków czy współorganizator rajdów „O Złoty Kompas”. Był autorem, książki „Cmentarze wojenne I wojny światowej w Galicji Zachodniej”.

Duda został wyróżniony wieloma odznakami za swoją działalność. Wśród nich należy wymienić: medal „W uznaniu zasług w rozwoju kultury fizycznej i turystyki”, Srebrną Honorową Odznakę PTTK, odznakę „25 lat w PTTK”, brązową odznakę „Zasłużony działacz LOK”, srebrną odznakę „ Zasłużony w rozwoju Sądecczyzny” czy złotą odznakę „Za zasługi dla województwa nowosądeckiego”. Oktawian Duda został również uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Zmarł w wieku 85 lat. ([email protected], źródło i fotografia: Wiesław Piprek – Facebook)
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu