Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
24/11/2021 - 10:15

Nie żyje Maria Markiewicz, słynna gawędziarka znana na całej Limanowszczyźnie

Ze swoich niezwyczajnych opowieści była znana na w całym powiecie. Zdobywała laury na folklorystycznych festiwalach i prestiżowych przeglądach gawędziarzy ludowych. Teraz zostaną już po niej tylko wspomnienia, pustka i smutek. Nie żyje Maria Markiewicz, słynna gawędziarka i regionalistka z Porąbki w gminie Dobra.

Tę smutną wiadomość o śmierci Marii Markiewicz przekazali pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej. Zmarła 22 listopada.

-  Niejednokrotnie wspierała nas ogromną wiedzą na temat kultury ludowej. Zawsze życzliwa, uśmiechnięta i niosąca pomoc… Z sercem na dłoni w stosunku do drugiego człowieka. -  czytamy we wpisie na Facebooku.

Czytaj też Odszedł Aleksander Banaś. Był uwielbiany przez pokolenia licealistów 
 

Maria Markiewicz uchodziła za wybitną gawędziarkę i regionalistkę. Była też założycielką Koła Gospodyń Wiejskich z Porąbki, którym szefowała przez trzydzieści pięć lat.

Była też autorką wielu scenariuszy, widowisk i obrzędów ludowych, także wierszy i opowiadań pisanych gwarą dobrzańską.  Te opowieści i gawędy były pełne humoru, ale jednocześnie zawierały wątki zmuszające do głębszej refleksji.

 Czytaj też Śmierć czekała na nich cicho na ulicy Niewinnej w Piwnicznej

To, dlatego przynosiły jej liczne, zwycięskie laury w wielu konkursach i festiwalach folklorystycznych. Dwukrotnie otrzymała Grand Prix Bukowiańskiego Buka. (jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu