Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lipca. Imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima
29/05/2020 - 22:20

Nie żyje ksiądz prałat Marian Stępień

Dziś dotarła do nas smutna informacja. W wieku 82 lat zmarł ksiądz prałat Marian Stępień, emerytowany kapłan, człowiek zasłużony dla Kościoła i Sądecczyzny.
.
Dziś 29 maja odszedł ksiądz Prałat Marian Stępień. Przez ostatnie lata swego życia posługiwał jako emerytowany kapłan, rezydent w parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia w Trzetrzewinie. 
* * *
Urodził się 22 czerwca w 1938 roku w Łużnej. 24 czerwca 1962 roku z rąk biskupa ordynariusza Jerzego Ablewicza w katedrze tarnowskiej przyjął święcenia kapłańskie. Posługę wikariusza rozpoczął w parafii w Moszczenicy (1962-1965), następnie w Łososinie Dolnej-Jakubkowicach (1965-1973). Sprawował w tym czasie  opiekę nad wiernymi w Michalczowej, w której wzniósł kaplicę, za co był wielokrotnie represjonowany przez komunistyczne władze państwowe.

W 1973 roku w Michalczowej utworzył rektorat parafii Łososina Dolna i został rektorem nowej wspólnoty, w 1981 roku erygowanej do rangi parafii, której ksiądz Stępień został pierwszym proboszczem. Wybudował tam kościół wyświęcony w 1984 roku.

Od 1987 roku pełnił funkcję proboszcza parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia w Trzetrzewinie po swym poprzedniku księdzu prałacie Stanisławie Pieprzniku. Organizował życie religijne mieszkańców miejscowości wchodzących w jej skład: oprócz Trzetrzewiny, także Niskowej, Biczyc Dolnych i Górnych. Na dobre związał się z osobą księdza infułata profesora Bolesława Kumora  z Niskowej-Szymanowic, z którym wspólnie realizował plany budowy drugiego kościoła. Budowniczy kościoła i cmentarza z kaplicą w Niskowej, kaplicy cmentarnej oraz plebanii w Trzetrzewinie, autor gruntownego remontu kościoła parafialnego, a także kreator plenerowej drogi krzyżowej w Niskowej. W 1994 roku otrzymał tytuł prałata. 

W 2008 roku, po 21-letnim proboszczowaniu w Trzetrzewinie, ks. Prałat osiągnął wiek kapłańskiej emerytury, ale chciał jeszcze coś dać z siebie, tym bardziej, że czuł się na siłach. I ku zaskoczeniu wszystkich, a najbardziej biskupa ordynariusza Wiktora Skworca, który jednak nie stawiał przeszkód, 70-letni wówczas kapłan przyjął zaproszenie ks. Wojciecha Bukowca do pracy w Starym Skałacie na zachodniej Ukrainie, gdzie go potem odwiedzali parafianie z Trzetrzewiny. W Starym Skałacie przebywał do końca 2010 roku, po czym arcybiskup lwowski przeniósł go do pracy w Tarnopolu, gdzie również szybko zyskał sobie uznanie wiernych. W czerwcu 2012 roku ks. Stępień uznał, że pora wracać do Polski, tym bardziej, że zbliżał się jego złoty jubileusz 50-lecia kapłaństwa.

Po 4-letniej pracy na Ukrainie ks. prałat Marian Stępień wrócił więc na Sądecczyznę, do Trzetrzewiny, którą tak bardzo umiłował. W 2013 roku odznaczony tytułem Honorowego Obywatela Gminy Łososina Dolna. W 2014 roku odznaczony wyróżnieniem Zasłużony dla Gminy Chełmiec. Pełnił funkcję Ojca Duchownego Dekanatu Nowy Sącz-Zachód.
Od 1984 roku nieprzerwanie uczestnik corocznych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, niestrudzony pielgrzym, orędownik szczególnego kultu Maryjnego, inicjator pielgrzymek fatimskich. W oczach parafian uznany za osobę o niezwykłej skromności i wielkiej wiary, niekwestionowany autorytet. (P.B.)
* * *
W poniedziałek (1 czerwca br.) w Święto Matki Bożej Kościoła w Niskowej będzie można pożegnać S. P. KSIĘDZA PRAŁATA MARIANA STĘPNIA. O godz. 10:00 wprowadzenie trumny z ciałem do kościoła w Niskowej, a o godz. 11:00 Msza Święta, modlitwy i pożegnanie. O godz. 12:45 przewiezienie ciała do Trzetrzewiny, gdzie o godz 13:00 będzie wprowadzenie do kościoła parafialnego i o godz. 14:00 rozpocznie się Msza święta. Natomiast we wtorek (2 czerwca br.) pod przewodnictwem ordynariusza tarnowskiego ks. biskupa Andrzeja Jeża odbędzie się pogrzeb: O godz. 10:00 Msza Święta w Kościele w Trzetrzewinie i odprowadzenie ciała na cmentarz parafialny.


Dziękujemy za przesłanie błędu