Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
29/03/2020 - 10:25

Nie żyje Krzysztof Penderecki, laureat nagrody Nowa Kultura Nowej Europy

Nie żyje Krzysztof Penderecki jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów i dyrygentów. Był gościem XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, został wtedy laureatem nagrody „Nowa Kultura Nowej Europy” im. Stanisława Vincenza.


Podczas uroczystej gali XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju Krzysztof Penderecki został laureatem nagrody „Nowa Kultura Nowej Europy” im. Stanisława Vincenza, przyznawanej jest przez Radę Miasta Krakowa twórcom i promotorom kultury państw Europy Środkowowschodniej, za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury w tym regionie. 

Krzysztof Penderecki był kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem muzycznym. Skomponował cztery opery, osiem symfonii oraz inne utwory orkiestrowe, koncerty instrumentalne, oprawę chóralną, głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne.

Do najważniejszych jego dzieł należą: „Pasja wg św. Łukasza”, „Polskie Requiem”, „Ofiarom Hiroszimy – tren” czy „Polymorphia”. Kompozytorem inspirowali się Frank Zappa, Aphex Twin i Jonny Greenwood.

(MK) fot. arch. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)