Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
13/08/2022 - 18:55

Nie żyje emerytowana nauczycielka biologii i chemii. Pamiętają ją pokolenia

Świętej pamięci Romana Wojtas wychowała kilka pokoleń limanowskich uczniów. W przyszłą sobotę, 20 sierpnia, jej dawni wychowankowie będą towarzyszyć jej w ostatniej drodze.

O śmierci emerytowanej nauczycielki, Romany Wojtas, poinformowali pracownicy i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Limanowej. Smutna wiadomość dotarła do nich 11 sierpnia (czwartek).

Śp. Romana Wojtas niemal całe swoje życie zawodowe związała z LO im. Władysława Orkana w Limanowej. Uczyła także w innych placówkach: w Szkole Podstawowej nr 3 i w Zespole Szkół Medycznych w Limanowej.

Pani Romana zapadłą w pamięci kilku pokoleń limanowskich uczniów z lekcji biologii i chemii.

Romana Wojtas urodziła się w 1934 roku w Tarnowie. Później z rodzicami przeprowadziła się do Krakowa, gdzie uczęszczała do podstawówki. Jej dzieciństwo przypadło na trudny okres II wojny światowej i naznaczyło ją bólem po stracie ojca.

Tata pani Romany zmarł w 1945 roku w wyniku działań wojennych. Niedługo później odeszła także jej matka. 14-letnia wówczas Romana Wojtas została sierotą. Zaopiekowała się nią rodzina z Radomia. Właśnie w tym mieście Małopolanka zdała maturę w 1952 roku.

Romana Wojtas kontynuowała naukę na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała biologię, a w międzyczasie założyła rodzinę i urodziła córkę – Marlenę. Swoją akademicką przygodę ukończyła w 1957 roku.

Pierwsze nauczycielskie kroki stawiała w szkołach w Skarżysku Kamiennej i Biłgoraju. Do Limanowej przeprowadziła się w 1964 roku. Z tym miastem związała się do końca życia, zakładając nową rodzinę (urodziła kolejne dziecko – Joannę) i rozpoczynając pracę w limanowskim ogólniaku.

Śp. Romana Wojtas odeszła na emeryturę w 1995 roku, ale pracownicy i absolwenci liceum im. Władysława Orkana wciąż mieli okazję spotykać ją podczas różnych uroczystości szkolnych i zjazdów.

- Ostatnie chwile życia pani Romy naznaczone były cierpieniem, ale nigdy się nie żaliła i z godnością znosiła krzyż choroby – wspominają nauczyciele z limanowskiego liceum. – Dziękując za Jej życie,  wychowanie i edukację wielu pokoleń limanowskiej młodzieży, zapewniamy o pamięci i modlitwie.

Romana Wojtas odeszła w wieku 88 lat. Pogrzeb nauczycielki odbędzie się 20 sierpnia (tj. sobota) w Bazylice w Limanowej o godzinie 13:30. ([email protected], fot. ilustracyjne Pixabay)Dziękujemy za przesłanie błędu