Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
06/08/2019 - 10:15

Nie żyje Anna Padoł, słynna rzeźbiarka z Paszyna

Zmarła 5 sierpnia po długiej chorobie. Anna Padoł przegrała walkę z rakiem. Znana wszystkim, przez wszystkich ceniona i lubiana rzeźbiarka z Paszyna miała 66 lat.

To niepowetowana strata dla kultury. Anna Padoł odeszła 5 sierpnia po długiej i ciężkiej chorobie. Była związana z Ośrodkiem Sztuki Ludowej w Paszynie uchodzącym za najciekawsze miejscem rzeźby ludowej w Europie.

Zamiłowanie do twórczości ludowej odziedziczyła po matce i dziadku, którzy zajmowali się bednarstwem. Sztuki rzeźbiarskiej nauczyła się jednak od wujka Stanisława Poręby, który udzielał jej najdrobniejszych wskazówek, jakie wybierać drewno, jak trzymać dłuto i nożyk, jakie stosować farby. Sama też przyglądała się jego rzeźbom oraz pracom wykonywanym dawnej przez mieszkańców wsi. Od 1977r. zaczęła rzeźbić.  

Przez lata wypracowała swój własny styl. Jej prace wyróżniają się archaicznością, zwarta bryła, zaokrąglone dłonie postaci  są charakterystyczne dla jej prac rzeźbiarskich. W jej rzeźbach przeważa tematyka sakralna: anioły, figur Chrystusa lub postaci świętych. Charakterystycznym motywem prac rzeźbiarskich autorki są wielkie, przymrużone oczy zazwyczaj spoglądające w dół. Tą cechą wyróżniają się również rzeźby mistrza u którego pobierała nauki, wuja Stanisława Poręby.  Rzeźby  wykonywała w drzewna lipowym i  pokrywała intensywnymi kolorami  farbą akrylową. Kolorystyka tych dzieł   oddaje ich siłę oraz autentyczność prawdziwej radosnej sztuki.

Była tytanem pracy i skarbnicą wiedzy. Prowadziła niezliczone ilości warsztatów twórczych. Przekazywała nowemu pokoleniu technikę rzeźbiarską. Wychowała nowe pokolenie rzeźbiarzy, które miejmy nadzieję będzie kontynuowało dzieło rzeźby ludowej na Sądecczyźnie.  Ponad czterdziestoletnia działalność artystyczna była dla Anny Padoł sensem życia, w twórczości odnajdowała  ukojenie i spokój. Jej rzeźby emanują radością .

Anna Padoł była również ambasadorką sądeckiej sztuki ludowej w Polsce i Europie. Ze swoimi pracami jeździła po całej Polsce i wielu krajach Europy, promując sztukę ludową. Dzięki niej ta dziedzina artystyczna, jakże charakterystyczna dla naszego regionu jest rozpoznawalna i doceniana przez koneserów na całym świecie.

W 2009r. uzyskała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego W 2014 roku odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Srebrnym Krzyżem Zasługi.   Była członkiem Stowarzyszenie Twórców Ludowym oraz członkiem Zarządu Społeczno – Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu