Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
17/02/2023 - 18:15

Nie uwierzycie! Będą dalej rekonstruować zamek w Rytrze. To będzie perła Sądecczyzny

Rytro szykuje się do fantastycznego przedsięwzięcia. Gmina chce pozyskać środki na kontynuację rewitalizacji zamku - albo jak mówią inni: baszty - w Rytrze. Może być tu cudowniej niż jest w bliźniaczym, już zrewitalizowanym zamku w Czchowie.

- Chcemy aplikować o środki z Polskiego Ładu przeznaczone na właśnie taki cel, na rewitalizację zabytków. Chcemy dokończyć rewitalizację ryterskiego zamku a dokładniej odbudować bramę wjazdową. Fundament i część muru, zaraz przy wejściu na dziedziniec, jest już odsłonięta, część samych murów już odbudowana. Teraz chcemy sięgnąć z nimi jak najwyżej – obrazuje wójt Jan Kotarba.

Zobacz też: Radni Rytra: turyści oceniają Sądecczyznę jako całość. Jezioro Rożnowskie musi być zrewitalizowane

Chcecie to sobie wyobrazić? To popatrzcie na zamek w Czchowie, zamek w Rytrze był taki sam. Z jednej strony jest baszta, wieża, z drugiej właśnie brama. Teraz Rytro zawalczy o taką samą bramę, jak ta, która wita przybyszów w już zrewitalizowanym obiekcie.

Galerię zdjęć z zamku w Czchowie można obejrzeć w publikacji Zamek w Czchowie. Przyjedziesz, zakochasz się i zostaniesz cały dzień

- Już przygotowujemy całą niezbędną do aplikowania o środki dokumentację. W ramach Polskiego Ładu możemy pozyskać na ten cel od miliona do miliona dwustu tysięcy złotych. Takie przedsięwzięcie na pewno podniesie atrakacyjność turystyczną całej naszej gminy. Już w zeszłym roku nasz zamek odwiedziło aż 26 000 turystów, po rewitalizacji będzie ich na pewno znacznie więcej i wszyscy na tym skorzystamy – podsumowuje Kotarba. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu