Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
12/11/2022 - 07:00

To nie utopijna wizja. To nowoczesny kompleks leczniczy na miarę XXI wieku [ZDJĘCIA]

Nowa elewacja, nowe drzwi i okna, wyremontowany dach. Docieplone szpitalne budynki. Efekt kilkumiesięcznej, bardzo intensywnej pracy robi wrażenie. Szpital im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej czekał na tai wygląd kilka dekad.

Czytaj także: Tutaj mieszania rozeszły się na pniu. Lokatorzy nie mogą doczekać się przeprowadzki [ZDJĘCIA]

Potężne zadanie, związane z gruntowną modernizacją tej placówki praktycznie się już zakończyło. Dodatkowo szpitalne budynki zostały wyposażone w nowoczesną instalację fotowoltaiczną.

- Finiszujemy już z tą ogromną inwestycją – powiedział Sądeczaninowi Marcin Radzięta, dyrektor szpitala w Limanowej. – Inwestycję musimy rozliczyć finansowo do końca tego roku.

Szpitalne budynki zostały docieplone. Wymieniono w nich okna, tam, gdzie było to konieczne, a także pokrycie dachowe na wszystkich budynkach. Została na nich położona specjalna membrana.

- Na dachach umieściliśmy panele fotowoltaiczne – dodaje dyrektor Radzięta. – Chciałbym także nadmienić, że nasza placówka posiada również panele solarne. Szpital postawił już jakiś czas temu na ekologię. Posiadamy ekologiczne źródło dostarczania ciepła do budynków. Mamy piec opalany gazem i pelitem. Jesteśmy „zielonym” szpitalem, jeśli chodzi o energetyczne bezpieczeństwo.

Czytaj także: Patriotyczne śpiewanie pod Dębem Wolności w Nowym Sączu. Wzięły w nim tłumy [FILM, ZDJĘCIA]

Limanowski szpital został, w ramach tej modernizacji, przystosowany też do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W tym szpitalne parkingi. Warto nadmienić, że ta placówka medyczna nie musi narzekać na brak miejsc do parkowania w jej pobliżu. Parkingów jest pod dostatkiem.

Ten gigantyczny remont, który trwał kilka miesięcy zamknie się kwotą około 8 mln złotych, z czego 6 mln złotych zostanie pokrytych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, natomiast pozostała część ze środków własnych szpitala.

- Limanowski szpital po modernizacji jest nowoczesnym kompleksem – zapewnia dyrektor Radzista. – Całość uzupełniają wyremontowane parkingi z nowoczesnym oświetleniem lądowym. Takie oświetlenie przekłada się też wymiernie na oszczędności. Obecnie zużywamy pięciokrotnie mniej energii, a szpital jest lepiej doświetlony.

Warto zaznaczyć, że zmienił się nie tylko wygląd budynków szpitala. Placówka zainwestowała też w nową instalację gazów medycznych.

Do każdego łóżka w limanowskim szpitalu, a jest ich 344 jest doprowadzona instalacja tlenowa.

Zbiornik kriogeniczny na ciekły tlen

Niedawno limanowski szpital kupił też dodatkowy zbiornik kriogeniczny na ciekły tlen o pojemności trzech ton, wraz z parownicą atmosferyczną.  

– Teraz placówka dysponuje jednym dużym zbiornikiem tlenu (6,2 tony) i jednym małym (3 tony) oraz tlenownią, w której znajduje się 40 butli 40- litrowych, podłączonych w rampie, stanowiących zabezpieczenie na wypadek awarii zbiorników głównych – wyjaśnia dyrekcja szpitala.  

Na roboty budowlane wydano 65 tys. złotych. Koszt zbiornika tlenu wraz z montażem to 30 tys. złotych. Całość została pokryta ze środków własnych szpitala.

[email protected], fot. Szpital w Limanowej.

Ta placówka zmieniła się nie do poznania zaledwie w ciągu kilku miesięcy
Teraz jest to nowoczesny kompleks medyczny na miarę XXI wiekuMasz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu