Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
27/03/2018 - 09:10

Nie truj siebie i mieszkańców. Pal w piecu, ale z głową

Kłęby czarnego, śmierdzącego dymu unosiły się z komina piecyka, w którym palono metodą tradycyjną - „od dołu”, a ze stojącego obok piecyka, który został rozpalony metodą „od góry”, dym się praktycznie nie wydostawał.

Grupa Zdrowego Oddychania zorganizowała przed Galerią Trzy Korony w Nowym Sączu pokaz właściwego, poprawnego palenia w piecu. W akcję pn. „Ogrzewaj bez dymu” włączyli się również: Stowarzyszenie Sądecki Elektryk oraz Sądecki Sztetl. Kampanię popierają sądeccy radni oraz wiele innych osób.

Mieszkańcy Nowego Sącza, którzy przyszli na pokaz mogli zobaczyć, jak należy poprawnie palić w przydomowych piecach, aby z kominów nie wydobywał się czarny, duszący i śmierdzący dym.

- Przyczyną smogu niskiej emisji nie są śmieci, nie jest także złe paliwo, które wykorzystywane jest do ogrzewania domów. Winny jest zły sposób palenia w piecach – mówił prowadzący pokaz Krzysztof Woźniak z Grupy Zdrowego Oddychania. - Co najmniej dziewięćdziesiąt procent kotłów zasypowych w Małopolsce to kotły górnego spalania. Dosypywanie w nich świeżego paliwa na żar, to palenie tak zwane brudne i to jest główna przyczyna smogu niskiej emisji.

Aby poprawnie palić w piecach, należy najpierw wsypać większą ilość paliwa, na przykład węgla, następnie na wierzchu ułożyć rozpałkę i po rozpaleniu nie dokładać już paliwa. 

Zobacz także: Pokazali, jak palić w piecu, aby nie zatruwać powietrza i zaoszczędzić pieniądze! Wystartowała akcja edukacyjna

W trakcie pokazu rozpalono węgiel w dwóch piecach – w jednym "od góry", w drugim "od dołu". W ten sposób można było zauważyć, że z komina pieca, w którym zapalono "od dołu", unosił się brudy dym, a z drugiego dym się nie wydobywał.

IM., Fot. i źródło: UM w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu