Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
26/10/2023 - 19:15

To nie mój pies! Z opłaty za posiadanie psa Nawojowa kokosów nie ma, stawka podskoczy

Już na jutrzejszej sesji radni Nawojowej podejmą decyzje w sprawie wymiaru opłaty za posiadanie psa na rok 2024 rok. Będzie podwyżka, ale jeśli ktoś uważna, że gmina będzie z tego miała kokosy – grubo się myli. – To nie mój pies – tak wielu mieszkańców odpowiada na wezwanie do zapłaty ze strony inkasenta

To nie mój pies! Z opłaty za posiadanie psa Nawojowa kokosów nie ma, stawka podskoczy

Dziś wspomniana opłata to 50 zł w skali roku, ale jak zapowiada wójt Stanisław Kiełbasa – będzie podwyżka. – Zaproponowaliśmy stawkę 60 złotych – informuje gospodarz gminy. Przy czym z miejsca zastrzega, że samorząd – wbrew temu, co wydaje się wielu miejscowym – wcale na tym biznesie nie zarabia.

W roku 2022 dochód z tytułu opłaty od posiadania psów wyniósł – 1 067 zł. Z kolei w roku 2023 roku – stan 31. 08. – sięgnął 3 736 zł. Jak to się ma do faktu, że przecież Nawojowa to gmina wiejska i co podwórko, to widać psa? Wójt komentuje bez owijania w bawełnę. – Mamy poważny problem ze ściąganiem tych opłat. Bardzo często się zdarza, że gdy inkasent chce opłatę pobrać, to słyszy: to nie mój pies. I co my mamy w takiej sytuacji zrobić? 

Będą nowe stawki opłaty targowej w Nawojowej. Warunki dyktuje inflacja

Jednocześnie mało który mieszkaniec gminy zdaje sobie sprawę, że zabezpieczenie miejsca dla jednego bezdomnego, wyłapanego psa w schronisku to dla Nawojowej jednorazowy wydatek 4 tysięcy złotych! Jak to się ma do wspomnianego wyżej „tysiąca z hakiem” czy niecałych czterech tysięcy?

A gdzie jeszcze pieniądze na sterylizację i kastrację? Pytany - w szerszym kontekście – o problem bezdomnych psów wójt Kiełbasa uważa – podobnie zresztą jak i choćby wójt Podegrodzia – że jedynym skutecznym rozwiązaniem jest ustawowe wprowadzenie obowiązku czipowania psów i utworzenie jedne bazy danych dla zaczipowanych czworonogów. Wtedy komentarze typu „to nie mój pies” nie będą miały racji bytu. Jak na to popatrzą radni? Przekonamy się już jutro. ([email protected] Fot.: ES) © Materiał chroniony prawem autorskim  Dziękujemy za przesłanie błędu