Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 października. Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona
13/10/2021 - 16:40

Nie kupuj, adoptuj, pomagaj! Rusza wielka akcja pomocy dla psów

Wolontariusze ze schroniska w Wielogłowach w gminie Chełmiec już po raz piąty organizują akcję edukacyjną i pomocową dla swoich czworonożnych podopiecznych. Znów będą odwiedzać szkoły i „otwierać” dzieciakom oczy na odpowiedzialność związaną z posiadaniem psiego przyjaciela.

Nie kupuj, adoptuj, pomagaj!

- Będziemy tłumaczyć dzieciom i młodzieży, że pies to nie maskotka tylko żywe stworzenie, które wymaga systematycznego wyprowadzania, karmienia i opieki, że czasem z pieskiem trzeba wyjść nawet o 7 rano i późnym wieczorem i to niezależnie od pogody. Będziemy tradycyjnie przekonywali, że pies z adopcji, ze schroniska jest tak samo dobrym, a czasem jeszcze lepszym przyjacielem, niż psiak z hodowli, ale adopcja musi być świadoma. Cała rodzina musi sobie zdawać sprawę, że psy ze schroniska mają czasem za sobą bardzo trudne doświadczenia i wymagają cierpliwości i wyrozumiałości. Ważne jest też, by zdawać sobie sprawę, że w chorobie psa trzeba leczyć tak samo jak człowieka a nie pozbywać się jako zbędnego balastu. Z psem wiążemy się na całe jego życie – opowiada o kulisach akcji szefowa wolontariuszy i koordynatorka akcji Małgorzata Surowiak.

Zobacz też: Nowy Sącz: psy ze schroniska czekały na taki wybieg od czasu jego uruchomienia

- Będziemy też przypominać, że najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na walkę z bezdomnością zwierząt jest ich sterylizacja. A bezdomnym psom można pomagać na różne sposoby choćby zabierając te starsze, słabsze na zimę i gwarantując im tymczasowe schronienie. Pomagać można też przez organizowanie zbiórek – karma dobrej jakości jest zawsze mile widziana w schroniskach, podobnie jak kołdry, koce czy kojce szczególnie przed zimą – dodaje nasza rozmówczyni.

Wolontariusze będą też apelować do wszystkich właścicieli psów gospodarskich, by nie trzymać ich na łańcuchach i zapewnić ciepłe budy, które zabezpieczą je przed jesienno zimowymi chłodami oraz odpowiednio kaloryczniejsze, pożywniejsze jedzenie.

Akcja potrwa tradycyjnie do Dnia Kundelka, czyli do 25 października. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu