Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
16/08/2017 - 07:45

Nie chcemy pani Danusi odcinać od życia! Szaflarska będzie miała w Piwnicznej „piekielną” huśtawkę

- Pani Danusia kilka lat temu w wywiadzie w mediach sama mówiła wprost, że uwielbiała się huśtać a my nie chcemy stawiać jej monolitu, tylko chcemy żeby pamiątka po niej była tak samo radosna, jak była pani Szaflarska do końca swoich dni – mówi Dariusz Izworski członek Komitetu Upamiętnienia Danuty Szaflarskiej, który zawiązał się w Piwnicznej-Zdroju kilka tygodni temu.

Fragment wywiadu z Danutą Szaflarską opublikowany w magazynie „PANI”

- Lubi się Pani huśtać?

- Och, uwielbiam. Wszystkie piekielne rzeczy lubiłam, na przykład jak się spadało łódką z wodospadu albo kolejki, zjeżdżalnie i podziemne strachy. Uwielbiałam wszystkie wariactwa.

- To są dziecinne rozrywki.

- Tak, ale cudowne. Człowiek zawsze ma coś z dziecka. Każdy.

Szacunkowy koszt huśtawki, który członkowie Komitetu tylko roboczo nazywają pomnikiem, to około 100 tys. zł. Miłośnicy aktorki zrobili rekonesans w terenie i okazało się, że koszt już funkcjonujących  pomników, ławek słynnych postaci w innych miastach waha się od 90 do nawet 200 tysięcy.

Zobacz też: Danuta Szaflarska spoczęła na warszawskich Powązkach. Piwiniczanie przywieźli woreczek ziemi z Kosarzysk (ZDJĘCIA!)

W Piwnicznej chcą uzbierać 100 tysięcy, ale już zastrzegają, że część tej kwoty spożytkowana będzie na imprezy i konkursy dla młodzieży, które będą organizowane celem krzewienia lokalnego patriotyzmu, takiego samego, jaki zawsze deklarowała słowem i czynem niezapomniana aktorka.

Gdzie stanie owa huśtawka?

– Myślimy o kilku miejscach na piwniczańskim rynku. Huśtawka będzie wykonana z mosiądzu albo innego szlachetnego materiału, dlatego siłą rzeczy nie chcemy jej instalować w miejscu niezabezpieczonymm na pokusę tych, którzy chcieliby się na niej dorobić. W rynku jest zainstalowany monitoring. Inna rzecz, że ten rynek, to serce miasta, gdzie pani Danusia miała swoich kilka ulubionych miejsc na przykład centrum kultury, które zresztą nosi jej imię. To też miejsce, gdzie trafiają wszystkie wycieczki, skąd wszyscy turyści wyruszają na szlak – zaznacza Izworski.

- Przez chwilę była propozycja, by ustawić huśtawkę w Kosarzyskach, na rodzinnym osiedlu pani Szaflarskiej, ale nie chcemy chować jej przed światem – zaznacza Izworski.

Zobacz też: Ulica Danuty Szaflarskiej, radni Chełmca byli jednomyślni

Akcję budowy huśtawki wspiera też Główny Związek Artystów Scen Polskich. – I choć na naszym koncie nie ma jeszcze imponującej kwoty, to bardzo mocno to wsparcie czujemy.

Wszyscy, którzy chcą wesprzeć budowę huśtawki i akcję Komitetu mogą wpłacać dowolne kwoty na numer konta w Banku Spółdzielczym w Piwnicznej-Zdroju:

68 8813 0004 2001 0000 0589 0001

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)