Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
11/06/2012 - 10:26

Nie chcą wizyty Marii Czubaszek w sądeckiej bibliotece

Zaplanowane na wtorek (12 czerwca) spotkanie z autorką „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” może zostać odwołane. Do Sądeckiej Biblioteki Publicznej i Urzędu Miasta nadeszło kilka maili z protestem. Wszystko przez niedawne wypowiedzi Marii Czubaszek na temat aborcji.
Organizatorem protestu jest Wiesław Prostko i Fundacja PRO – Prawo do Życia, którzy oprócz tego, że wysłali maile do dyrekcji biblioteki i sądeckich władz, we wtorek na godzinę przed zaplanowanym spotkaniem z Czubaszek, będą stać pod sądecką biblioteką i protestować przeciwko organizowaniu wieczoru autorskiego.
Pani Maria Czubaszek jest nie tylko literatem, satyrykiem, autorem wielu tekstów piosenek - ostatnio na własne życzenie i z własnej woli stała się sztandarową postacią środowiska aborcyjnego w Polsce, po tym jak niedawno publicznie wyznała, że zabiła dwoje swoich nienarodzonych dzieci i że z tego powodu była szczęśliwa. Osobie, która ma takie poglądy można współczuć. Ale osobie publicznej, która takimi poglądami publicznie się chlubi należy się także publiczna odpowiedź – mówi Wiesław Prostko. – Mieliśmy bardzo mało czasu na zorganizowanie protestu, bo poinformowała nas o nim w piątek pani z Akcji Katolickiej. Nie będziemy blokować wejścia do biblioteki, ani stosować środków przemocy, ale kulturalnie wyrażać swoją opinię. Jeśli spotkanie zostanie wcześniej odwołane, to będziemy bardzo zadowoleni – tłumaczy przedstawiciel Fundacji PRO – Prawo do Życia, który liczy w tej sprawie na ruch wiceprezydent Bożeny Jawor.
Dotarło do nas kilka maili z protestem. Szanujemy naszych czytelników, ale biblioteka jest miejscem dla wszystkich. Na razie spotkanie z panią Marią Czubaszek odbędzie się, ale jesteśmy w kontakcie zarówno z organizatorem jak i Urzędem Miasta – mówi Barbara Pawlik, dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej. Najprawdopodobniej decyzja zapadnie niebawem.
Przypomnijmy znana pisarka, satyryk, dziennikarka i felietonistka ma odwiedzić bibliotekę w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Sądeckiej Bibliotece Publicznej. Podobne spotkania, promujące wywiad-rzekę Artura Andrusa z Marią Czubaszek pt. „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” odbyły się jesienią ubiegłego roku w innych bibliotekach, ale jeszcze przed publicznymi wypowiedziami (m.in. Radio ZET, „Super Ekspress”, TVN) pisarki na temat własnych aborcji i negatywnego stosunku do dzieci.

(JB)
Fot. Radio ZET (Print Screen), fragment plakatu informującego o spotkaniu

Już wiemy, że spotkanie z Marią Czubaszek odbędzie się bez względu na protesty.Dziękujemy za przesłanie błędu