Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
16/01/2018 - 23:15

Nie aresztują Koguta za korupcję? Dlaczego senatorowie stanęli za nim murem

Zagłosowali prawie jednogłośnie, ponad wszelkimi podziałami. Senatorowie komisji regulaminowej nie zgodzili się na zatrzymanie i aresztowanie senatora Stanisława Koguta, podejrzewanego o korupcję. Odrzucili wniosek prokuratury regionalnej w Katowicach. Jeszcze w grudniu Kogut sam zrzekł się immunitetu.

Na dziesięciu senatorów dziewięciu było przeciw, a jeden się wstrzymał. Stanisław Kogut przyjął tę decyzję ze łzami w oczach.

- Na każde wezwanie jestem gotowy pójść, podjechać, wyjaśnić wszystkie kwestie nurtujące. Mogę tylko jedno powiedzieć, że w ciągu 20 lat mojej ciężkiej pracy na fundacji nie wziąłem ani jednego grosza od nikogo - mówił Stanisław Kogut dla RMF.

Czytaj też Staszku trzymaj się! Ofensywa obrońców senatora Koguta  

Przewodniczący komisji Sławomir Rybicki z Platformy Obywatelskiej powiedział dziennikarzom, że prokuratura może postawić zarzuty Kogutowi bez konieczności zatrzymania go i aresztowania.  

 -Może też postawić go w stan oskarżenia bez tych narzędzi, o jakie prokuratura występowała do Senatu. To zdziwiło senatorów, że prokuratura, mając takie narzędzia pod ręką, jak możliwość przesłuchania i postawienia zarzutów senatorowi Kogutowi nie robi tego, czekając na szczególne narzędzia - stwierdził Rybicki

Czytaj też Trefny hotel „Cracovia” zaprowadzi Koguta do aresztu i wyautuje go na zawsze z polityki?

- Myślę, że senatorowie podczas tej debaty uznali, że zatrzymanie, które byłoby bez wątpienia medialnie spektakularne, w niczym nie przyśpiesza postępowania. Senator Kogut złożył deklarację, że może natychmiast zeznawać i nic nie stoi na przeszkodzie, by ten proces nastąpił - dodał.

Komisja obradowała prawie cztery godziny. Posiedzenie było tajne, ponieważ uczestniczyli w nim prokuratorzy, a pytania dotyczyły między innymi  dokumentów opatrzonych klauzulą tajności.

Czytaj też Czym zajmuje się fundacja ze Stróż senatora Koguta? Zatrudnia ponad 200 osób.

Kiedy wnioskiem prokuratury zajmie się Senat, który musi przegłosować decyzję komisji?  Pytany o to Rybicki odpowiedział, że to zależy od tego, ile potrwa praca nad tegorocznym budżetem. Dodał, że spodziewa się, że Senat zajmie się sprawą Koguta w piątek.

Przypomnijmy, że w grudniu CBA zatrzymało pięć osób podejrzewanych o korupcję, w tym między innymi syna senatora Stanisława Koguta - Grzegorza, który jest wiceprezesem zarządu małopolskiej Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Prezesem fundacji jest senator Kogut. Prokuratura chce postawić zarzuty również senatorowi, który miał wziąć  1,2 mln łapówki.

[email protected] fot. J.M

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach