Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 sierpnia. Imieniny: Apolinarego, Miły, Róży
21/09/2018 - 12:00

Bezpłatna komunikacja miejska dla wszystkich? Wykluczone - mówi prezydent Nowak

Sprawa dotyczy mieszkańców Nowego Sącza, którzy ukończyli 70. rok życia i korzystają z miejskiej komunikacji kursującej po Nowym Sączu i terenach gmin, z którymi MPK ma podpisane porozumienie. Oni będą mogli podróżować w autobusach bezpłatnie. Jednak taki krok obudził apetyty na całkowicie darmową komunikację. Czy to możliwe

Osoby, które ukończyły siedemdziesiąty rok życia będą mogły jeździć bezpłatnie komunikacją miejską od 1 stycznia 2019 roku. Jak wynika z danych statystycznych za miniony rok, około 3335 mieszkańców Nowego Sącza oraz łącznie około 1906 mieszkańców gmin, które przystąpiły do porozumień międzygminnych z miastem Nowy Sącz w wieku od 70 do 74 roku życia uzyska możliwość bezpłatnych przejazdów.

Z takim projektem uchwały wystąpił prezydent miasta Ryszard Nowak, by, jak stwierdził na sesji - ulżyć seniorom. - Im się to należy – przekonywał.

Rekomendując radnym ten projekt zaznaczył jednak, że nic nie jest za darmo i będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami, jakie miasto będzie musiało ponieść na pokrycie darmowych przejazdów seniorów powyżej 70. roku życia.

- Będzie to kosztowało miasto rocznie 550 tys. złotych – zaznaczył prezydent Nowak. – Ktoś powie – to dużo, to mało. O taką kwotę miasto musi zwiększyć rekompensatę dla MPK z tytułu pokrycia kosztów bezpłatnych biletów. Miasto dopłaca rocznie do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, przede wszystkim ze względu na ulgi prawie 11 milionów złotych. Teraz to będzie kwota 11,5 mln złotych. Te pół miliona złotych trzeba również wygospodarować z budżetu miasta.

Prezydent odniósł się też do pojawiających się w mieście, zwłaszcza teraz, w kampanii wyborczej, informacji o wprowadzeniu w Nowym Sączu darmowej komunikacji miejskiej.

- Jeśli ktoś mówi o bezpłatnej komunikacji w mieście, to mówi bzdury – stwierdził Ryszard Nowak. – Bezpłatnie przejazdy należą się seniorom, ale nie wszystkim mieszkańcom. Niby, dlaczego? Jeśli byśmy się na to zdecydowali to trzeba byłoby się liczyć z tym, że należałoby dopłacać jeszcze więcej pieniędzy - przykładowo trzydzieści, może czterdzieści milionów złotych. Wtedy na przykład trzeba byłoby zlikwidować w mieście dopłaty do wody.  

Do tematu bezpłatnej komunikacji dla seniorów wróciła, składając interpelację, radna Dominika Marczak. Nawiązując do ewentualnego wprowadzenia  bezpłatnej komunikacji dla emerytów od 60. roku życia poprosiła prezesa MPK Andrzeja Górskiego o szacunkowe wyliczenia dotyczące tego, jakie miasto ponosiłoby koszty, gdyby taka opcja weszłaby w życie i jaka grupa mogłaby z niej korzystać.

[email protected], fot. IM

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"