Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
04/09/2023 - 13:30

Nawojowa: radni za fuzją biblioteki i GOK. Kto na tym zyska, kto straci?

Czternastoma głosami za, czyli jednogłośnie nawojowscy radni przyjęli na ostatniej sesji propozycję połączenia Gminnej Biblioteki Publicznej i Gminnego Ośrodka Kultury w Nawojowej. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Już w projekcie uchwały władze gminy wyjaśniały, że: - Obecnie Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Nawojowej zlokalizowane są w dwóch osobnych budynkach, w których lokale nie spełniają oczekiwań mieszkańców, a poza tym generują duże koszty w zakresie utrzymania obiektów, szczególnie biblioteka, której siedziba jak wcześniej wspomniano znajduje się w wynajmowanych pomieszczeniach budynku „starej plebanii”.

- Połączone jednostki będą miały swoją siedzibę w nowo wybudowanym budynku wielofunkcyjnym przy tężni solankowej i w otoczeniu parku oraz pałacu Stadnickich. Tutaj będzie mieścić się biblioteka, sala widowiskowa na ponad 300 miejsc, hala sportowa, sale tematyczne dla miłośników sztuki regionalnej, plastycznej i muzycznej jak również posterunek policji i ośrodek zdrowia – deklarowali autorzy projektu. A my zaznaczmy, że ów budynek zgodnie z planami ma zostać oddany do użytkowania do 1 kwietnia 2024 r. 

AGRO Nawojowa 2023: Oto zwycięzcy konkursów [ZDJĘCIA]

Dzięki połączeniu w bibliotece będzie można organizować odczyty, spotkania autorskie, wystawy czy prezentacje nowości czytelniczych. No i będzie w niej odpowiednie zaplecze audiowizualne

- Z kolei Gminny Ośrodek Kultury wzbogaci swoją działalność kulturalną o elementy związane z bibliotekarstwem, ochroną zbiorów księgarskich, dostępu do nowych technologii cyfrowych, szerszej działalności wydawniczej a także możliwości skierowania oferty kulturalnej do większego kręgu odbiorców dzięki filiom bibliotecznym w dwóch innych miejscowościach – czytamy w uzasadnieniu.

A jak to się przełoży na etaty, na zatrudnienie w obu placówkach? Gmina liczy na to, że ta rewolucja przyniesie racjonalizację i efektywność zatrudnienia, bo będzie można połączyć zakres obowiązków na podobnych stanowiskach pracy w obu jednostkach. Chodzi oczywiście m.in. o kierownictwo jednostki, obsługę finansowo - księgową, organizacyjno – administracyjną. 

Nawojowa: wiemy, kto wybuduje wodociąg dla Żeleźnikowej Wielkiej

Dalej połączenie obu placówek pozwoli na wyeliminowanie sztucznych podziałów etatowych pracowników. Co to znaczy? Obecnie księgowa zatrudniona jest na część etatu jako pracownik ośrodka kultury a część jako pracownik biblioteki.

Kolejny plus kadrowy to możliwość efektywniejszego wykorzystania pracowników w przypadku konieczności zastępstw z powodu urlopów, zwolnień chorobowych i innych nieobecności w pracy.

Fuzja biblioteki i GOK będzie też miała swoje odpowiednie skutki finansowe. I w tym wypadku brzmi wszystko bardzo optymistycznie. Spać mają koszty związane z zatrudnieniem, zakupami materiałów i usług, napraw i obsługa prawna itp. Ba, nowa placówka będzie miała możliwość, efektywniejszego aplikowania o środki pozabudżetowe i jeden budżet. Ważne jest też to, że zaoszczędzone środki gmina będzie mogła przeznaczyć na wydatki stricte kulturalne. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu