Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 sierpnia. Imieniny: Bartosza, Jerzego, Maliny
12/03/2019 - 07:30

Nauczyciele z Nowego Sącza okupują małopolskie kuratorium. Chcą podwyżek [WIDEO]

Żądają podwyżek płac i przede wszystkim rozmów z przedstawicielami rządu. Grupa nauczycieli reprezentujących oświatową "Solidarność", między innymi z Nowego Sącza, okupuje budynek małopolskiego kuratorium oświaty w Krakowie.

Jak podaje  Radio Kraków do kuratorium weszło siedmioro nauczycieli. Przyjechali między innymi z Nowego Sącza i Nowego Targu. Okupują salę konferencyjną, której nie zamierzają opuścić. Mają ze sobą śpiwory i karimaty.  Manifestanci przekazali kurator Barbarze Nowak swoje postulaty. Chcą też żeby pośredniczyła w rozmowach z ministerstwem Edukacji.

Przewodnicząca małopolskich struktur nauczycielskiej Solidarności Agata Łyko, powiedziała, że nauczyciele są zdeterminowani i nie opuszczą budynku, dopóki nie przyjedzie do nich minister edukacji Anna Zalewska – podaje krakowska rozgłośnia, która przytacza wypowiedź małopolskiej kurator.

Czytaj też Czy będzie strajk w sądeckich szkołach zamiast gimnazjalnych egzaminów? 

- Ja też stąd nie wyjdę i będę do dyspozycji. Ten strajk i da okupacja zamyka się w ramach sali konferencyjnej, więc nikomu to nie przeszkadza, normalnie pracujemy i mam nadzieję, że szybko ta sytacja zostanie rozwiązana -  powiedziała Barbara Nowak, która poinformowała związkowców, że skan ich pisma został już przesłany do ministerstwa edukacji i biura premiera. Odpowiedzi na razie nie ma.

Nauczycielscy związkowcy żądają podwyżek płac o 15 proc. od pierwszego stycznia 2019 roku, także wyrównania stawek za ubiegłe miesiące oraz 15 proc. od pierwszego stycznia 2020 roku. Dałoby to średni wzrost wynagrodzeń o 1000 zł.

Oświatowa Solidarność krytykuje też wydłużony czas awansu zawodowego nauczycieli.  Według nowych zasad nauczycielem kontraktowym można zostać dopiero po blisko dwóch latach, wcześniej wystarczył dziewięciomiesięczny straż.

[email protected] fot. YouTube

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"